Društvo

Dvoje profesora iz Srbije u konkurenciji za SVJETSKU NAGRADU OD 3,9 MILIONA DOLARA

Profesorka harmonike i kamerne muzike u Muzičkoj školi “Kosta Manojlović” u Zemunu Danijela Rakić i profesor računarstva i informatike u Karlovačkoj gimnaziji Goran Jovišić postali su kandidati za prestižnu svjetsku nagradu “Jidan” (Yidan) vrijednu 3,9 miliona dolara.

Dvoje profesora iz Srbije u konkurenciji za SVJETSKU NAGRADU OD 3,9 MILIONA DOLARA
FOTO: ĐORĐE KOJADINOVIĆ/RAS SRBIJA

Oni će biti prvi profesori iz Srbije koji će se takmičiti sa kolegama iz cijelog svijeta za nagradu koja se dodjeljuje pojedincima za izuzetna dostignuća u istraživanju i razvoju u oblasti obrazovanja. Ta čast im je pripala kao laureatima projekta Udruženja “Najbolji edukatori Srbije”.

Danijela Rakić priznanje za najboljeg edukatora dobila je prije dvije godine. Sa 25 godina nastavničkog staža, kako tvrde njene kolege, i dalje je primjer edukatora koji odiše entuzijazmom i motivacijom u svakodnevnom radu sa đacima. Ona je sa svojim učenicima do sada osvojila preko 320 nagrada u 30 zemalja svijeta.

Danijela Rakić je pedagoški savjetnik i nastavnik mentor, drži ogledne časove za nastavnike početnike i za nju govore da uvijek ukazuje na primjenu različitih metoda nastave i načine na koje se može probuditi motivacija učenika. Kako kaže, za nju je velika čast što će predstavljati Srbiju na ovako prestižnom takmičenju.

Foto: Privatna arhiva
Foto: Privatna arhiva

Moje istraživanje bavi se sistemima životnog učenja, pismenosti za sve, nastavnicima i vještinama za rad i život u savremenom dobu. Pošto predajem akademsku harmoniku, posmatram svoje učenike od sedme do 19 godine života. S njima preživljavam svaki uspjeh i neuspjeh i praktično postajem produžena roditeljska ruka. To mi je bila i želja da ovim istraživanjem prikažem put jednog djeteta od kada počne da svira pa sve dok ne odsvira svoj diplomski koncert. Zato sam izuzetno počastvovana što ću sa kolegom Jovišićem predstavljati našu zemlju i obrazovanje, a samim tim i našu djecu – kaže ona.

Slična osjećanja gaji i njen kolega Goran Jovišić, koji se za nagradu prijavio sa temom “Primjena slobodnog softvera u obrazovnim ustanovama u Srbiji”.

– Mislim da je ovo kruna mog rada dugog 31 godinu. Oduvijek sam se trudio da mi nastava bude raznolika i zanimljiva, da učenike učim raznim vještinama, da ih uključim u takozvanu četvrtu industrijsku revoluciju koja sada mijenja i svijest i način razmišljanja, a ne samo tehnologiju – kaže Jovišić, koji je titulu najboljeg edukatora u Srbiji dobio 2015.

Foto: Privatna arhiva
Foto: Privatna arhiva

On je jedan od osnivača i predsjednik Udruženja profesora informatike Srbije. Kolege za njega kažu da ga odlikuju nesebičan i predan rad, da je odličan organizator i pokretač inovativnih i kreativnih ideja, upotrebe novih tehnologija u nastavi, piše Blic.

Njegovi učenici učestvuju na različitim takmičenjima i projektima i osvajaju prva mjesta. Na njegovim časovima učenici su spojili različite predmete, pa su tako, recimo, u okviru informatike i njemačkog jezika digitalizovali knjige na tom jeziku koje su kasnije prevodili i izradili rječnik IT pojmova.

Nagrada kineskog milijardera

Nagradu “Jidan” ustanovio je jedan od najpoznatijih kineskih internet preduzetnika, milijarder i filantrop dr Čarls Čen Jidan, koji podržava nastavnike širom svijeta čije inovacije imaju uticaj na obrazovni sistem. Dobitnici nagrade pored 3,9 miliona dolara dobijaju i funkciju “Jidan” ambasadora koji su dužni da polovinu novca ulože u dalja istraživanja za poboljšanja obrazovnog sistema u njihovoj domovini i sveijtu. Rezultati takmičenja za nagradu “Jidan” biće poznati u septembru ove godine.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu