Digitalna Srpska

EPL "NADMAŠIO" SVA OČEKIVANJA Proizvođač Ajfona bilježi pad prodaje, evo šta je razlog

Najveća svjetska kompanija i proizvođač Ajfona, Epl, objavio je tromjesečne rezultate koji su premašili očekivanja, zabilježivši četvrti kvartal zaredom pad prodaje.

Čovjek drži u ruci Ajfon
FOTO: BALKAN TECH/YOUTUBE/SCREENSHOT

Kompanija je izvijestila o padu prihoda od 0.7 odsto na 89.5 milijardi dolara (oko 90 milijardi evra) u četvrtom fiskalnom kvartalu, što je iznad konsenzusnih procjena od 89.28 milijardi dolara (oko 90 milijardi evra).

Svi hardverski proizvodi, osim Ajfona, zabilježili su pad prodaje, dok su Ajped i Mek pretrpjeli veliki pad prihoda.

Prihod od prodaje Ajfona porastao je 2.8 odsto na 43.8 milijardi dolara (oko 44 milijarde evra), što je u skladu s očekivanjima. Ovaj period obuhvatio je samo nedjelju prodaje modela Ajfon 15 koji se, prema riječima uprave, prodaje bolje od prethodnika, dok su modeli Pro i Pro Maks imali uska grla u lancu snabdijevanja komponentama zbog velike potražnje.

Prihodi od prodaje Mek računara oslabili su 33.8 odsto na 7.61 milijardu dolara (oko osam milijardi evra) i znatno su ispod konsenzusa od 8.63 milijarde dolara (oko devet milijardi evra), prvenstveno zbog činjenice da su MekBuk Pro i Ajmek lansirani tek u oktobru. Ajped je zabilježio pad prodaje od 10.3 odsto na 6.43 milijarde dolara (oko 7 milijardi evra), ali je nadmašio očekivanja od 6.07 milijardi dolara (oko šest milijardi evra).

Ostali proizvodi, koji uključuju prodaju Epl Voč, slušalica, zvučnika… donijeli su 3.4 odsto slabiju prodaju od 9.32 milijarde dolara (oko 10 milijardi evra).

Pročitajte još

Usluge su ponovno bile svijetla tačka u tromjesečju s realizacijom od 22.31 milijarde dolara (oko 22 milijarde evra), što predstavlja stopu rasta od 16.3 odsto.

Po regijama, kinesko tržište palo je 2.5 odsto na 15.08 milijardi dolara (oko 15 milijardi evra), ali je poraslo uprkos valutnim razlikama. Kompanija je imala četiri od pet telefona na popisu najprodavanijih telefona u urbanoj Kini, što je ublažilo strahove od uticaja povratka Huaweija na tržište. Evropsko tržište oslabilo je 1.5 odsto na 22.46 milijardi dolara (oko 23 milijarde evra), dok se nacionalno tržište nakon tri kvartala pada vratilo na stazu rasta, doduše skromnom stopom od 0.8 odsto na 40.12 milijardi dolara (oko 40 milijardi evra).

Kada je riječ o profitabilnosti, kompanija je objavila povećanje zarade po dionici (EPS) od 13.2 odsto u tromjesečju na 1.46 dolara (oko dva evra), iznad konsenzusne procjene od 1.39 dolara (oko dva evra). Bruto marža dosegla je 45.2 odsto, iznad očekivanih 44.5 posto.

Epl od pandemije nije davao zvanične poslovne prognoze, ali je najavio da će praznično tromjesečje biti “slično prošlogodišnjem”, dok tržište očekuje prihod manji od 123 milijarde dolara (oko 123 milijarde evra) uz stopu rasta od oko pet odsto, prenose Nezavisne novine.

Dionice kompanije pale su u produženom trgovanju za 3.5 posto na 171,3 dolara (oko 172 evra), dok u 2023. godini bilježe rast od 31.8 odsto.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu