Banjaluka

Karte skuplje, a autobuske linije nepovezane: Šta sve građani dobijaju od gradskog prevoza za cijenu koju plaćaju

Sve izvjesnije je novo poskupljenje karata u javnom prevozu, a građani time neće dobiti ništa više od onoga što trenutno imaju. Oni će se i dalje voziti u autobusima koji prerano dođu ili zakasne na stanice, a ponekad i “preskoče” polazak na gradskim i prigradskim linijama,  koje su u velikom broju slučajeva loše organizovane.

Karte skuplje, a autobuske linije nepovezane: Šta sve građani dobijaju od gradskog prevoza za cijenu koju plaćaju
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Osim toga busevi su stari, često prljavi, a ljeti možda imaju klimu, a zimi grijanje. Nema jedinstvene pojedinačne karte, koja bi važila za sve linije, već svaki prevoznik naplaćuje svoju kod presjedanja. Autobusi često voze po saobraćajnicama koje su pune udarnih rupa ili preuske za odvijanje dvosmjernog saobraćaja. To su samo neki od problema sa kojima se suočavaju korisnici javnog prevoza u Banjaluci, a koji se godinama ostavljaju po strani.

Da problema ima jako puno potvrđuju i građani koji kažu da im se nameće poskupljenje karata za javni prevoz, čiji kvalitet je daleko od pohvale. Primjeri su kažu, brojni i ima ih na svim autobuskim linijama.

Presjedanje

Mještani naselja Česma imaju na raspolaganju dvije autobuske linije, koje su, kako pričaju, “praktične, ali samo na papiru”. U pitanju je naselje koje je oko pet kilometara udaljeno od centra grada.

– Ako hoću da idem prema centru grada imamo na raspolaganju liniju 9B, koja u najboljem slučaju vozi svakih pola sata, nekada i 45 minuta, ako su saobraćajne gužve. Autobus vozi preko Vrbanje, Rebrovca, Borika i stiže u centar Banjaluke. Kraća ruta se za autobus ne može organizovati, zato što nemamo saobraćajnicu kojom može proći autobus – kazao je mještanin ovog naselja Mirko L.

Druga je linija broj 1, čija se zadnja stanica nalazi na ivici naselja uz Trapisku šumu.

– Moram pješačiti dobrih 15 minuta do te stanice. Ja još imam sreće, jer ne živim u višim dijelovima Česme; oni imaju još više da hodaju, ako žele da se voze ovom autobuskom linijom. Taj autobus ide za Lazarevo, te dalje prema UKC RS. Da bi došao do Kliničkog u najboljem slučaju se vozimo 45 minuta, često i duže. Isto tako, nije isti prevoznik kao za liniju 9B, pa moram kupovati jedinstvenu mjesečnu kartu ili posebno plaćati pojedinačnu kartu – priča on i dodaje da ne treba zaboraviti da se na obje ove linije ljeti treba voziti u vrelim busevim, bez klime.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Slična iskustva imaju i mještani Srpskih Toplica, koji objašnjavaju da je, na primjer, za putovanje iz ovog naselja do Lazareva potrebno promijeniti dva busa. 

– Da bi došli do krajnjeg odredišta morate presjedati iz linije broj 8 na liniju broj 13. Ako nemate jedinstvenu mjesečnu kartu, onda to presjedanje morate platiti, jer prva linija pripada “Bočas tursu” a druga “Autoprevozu” – pričaju mještani ovog dijela grada.

Na primjer, mještani Petrićevca, koji žive bukvalno naselje ispod UKC RS, da bi došli do ljekara u ovoj zdravstvenoj ustanovi prvo moraju da odu do parka “Mladen Stojanović” i da sjednu u autobus. Za one koji žive bliže Tranzitu, do parka treba bar 15 minuta.

– Nemaju svi kola, niti mogućnost da plate taksi, a da se ide pješke je teško i za mlađe, a kamoli nas u godinama. Zato se spustim do parka, pa čekaj autobus i moli Boga da nije pun. Linija koja ide iz našeg naselja ide kroz centar do Obilićeva. Ako trebamo u drugi kraj grada, prema Lazarevu ili Trapistima, opet moramo do parka – kaže mještanka Nada K.

“Zakucani” uslovi

Ove brige Banjalučana nisu prioritet; trenutno su nadležni skoncentrisani na “gašenje požara”, koji se razbuktao sa novim zahtjevom prevoznika za povećanje cijena karata u javnom prevozu.

Pročitajte još

Gradski menadžer Bojan Kresojević kaže da su uslovi u javnom prevozu te problemi oko cijena karata “dvije odvojene teme koje ne treba miješati”.

– Teško da se može govoriti o operativnim temama, kada imamo strateške probleme i neizvjesnu situaciju kada je u pitanju sam javni prevoz. Tema je komplikovana i nije ju mudro otvarati, dok se ne smire strasti i ne riješi pitanje cjenovnika – rekao je Kresojević i dodao da je tu novi zahtjev prevoznika za povećanje cijene karata.

S druge strane, je kako kaže, “nesprovodiva odluka Skupštine grada”, koja je obavezala Grad da će preuzeti teret prethodnog poskupljenja.

Kada su u pitanju uslovi u javnom prevozu, Kresojević kaže da su te pojedinosti bile definisane u javnom pozivu za odabir firmi, za obavljanje te djelatnost u Banjaluci.

– Taj javni poziv, koji je prihvatila Skupština grada, definisao je o kojim linijama se radi i pod kojim uslovima će se odvijati javni prevoz.  To je sve urađeno u julu 2020. godine,  a ugovor je potpisan u danima nakon lokalnih izbora. Tako smo tako dobili simptomatičan ugovor za narednih sedam godina, sa “zakucanim  uslovima”, i sa te strane nemoguće ga je pobijediti. Na primjer,  jedan od uslova je da oni tek nakon tri godine od potpisivanja ugovora moraju imati klimatizovane autobuse, tako da mi u tom dijelu nemamo prostor da djelujemo – rekao je Kresojević.

Uslovi

Iako trenutni ugovor ima “zakucane uslove” Kresojević kaže, da su moguće promjene uz saglasnost svih uključenih.

– Sa naše strane postoji spremnost za revidiranje uslova u ugovoru i za raspisivanje novog javnog poziva za prevoznike, ukoliko bi prevoznici bili spremni za tako nešto – kazao je Kresojević.

Prije nego što se krene sa bilo kakvim pregovorima oko novih uslova, potrebno je da se utvrdi tačno stanje u javnom prevozu: koliko putnika ima na pojedinačnim linijama, koje trase treba mijenjati i slično. Te odgovore treba da ponudi  Studija o javnom prevozu. Studija je trebala biti urađena pola godine od potpisivanja ugovora sa prevoznicima, ali taj posao još nije ni započet.

– Grad je raspisao tender za Studiju. Bio je postupak žalbe, više od dva mjeseca, i nažalost ta nabavka je pala.  Sada moramo pokrenuti novi postupak – kazao je Kresojević i dodao da za novi postupak treba vremena. Isto tako nema garancije da će biti uspješan.

Na pitanje zašto Grad nije ranije pokrenuo izradu Studije Kresojević odgovara, da “nisu bili stvoreni uslovi za tako nešto”.

– Najbolje je da ta Studija sada uradi, jer su u prethodnom periodu bile okolnosti koje su pratile koronu, smanjen je bio broj polazaka, ograničen broj putnika te drugi faktori. To nije bilo realno stanje i nije vrijedelo da je radimo ranije – kazao je on.

Kresojević: Prevoznici trebaju da se dogovore sa SNSD

Bojan Kresojević je kazao da Grad ima na raspolaganju 300.000KM za subvencije javnog prevoza. -Ono što Skupštinska većina želi je da nametne da Grad za te potrebe plati dva miliona KM, a to nemoguće. Jasno je da većina ovim postupkom želi nametnuti da dođe do kolapsa javnog prevoza – rekao je Kresojević Dodao je da su prevoznici kroz novi zahtjev za izmjenu cjenovnika karata u javnom prevozu, tražili povećanje od oko 28 odsto u odnosu na stari cjenovnik, ili oko 11 odsto u odnosu na zadnji usvojeni cjenovnik. -Za nas je prihvatljivo da Skupština prihvati novi cjenovnik, kojim će građani preuzeti dio poskupljenja, a Grad bi pokrio najvitalnije kategorije, kako smo to planirali prethodni put. Prevoznici su izneli skepticizam da će Skupština to prihvatiti, tako da se nalazimo u pat poziciji, u koju nas gura SNSD. Naš stav je da oni trebaju razgovarati sa SNSD da se nađe razumno rješenje, jer nije razumno da Grad sve plaća -kazao je on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu