Magazin

Koliko sati sna nam je dovoljno: Evo kakve sve posljedice nenaspavanost može imati po organizam

Hroničan nedostatak vremena navodi mnoge ljude da se zapitaju „da li je moguće prevariti organizam sa manje sati provedenih u krevetu, a da se ipak probudimo odmorni i produktivni“

Djevojka spava
FOTO: SPEAKING TREE/YOUTUBE/SCREENSHOT

Većini odraslih potrebno je najmanje 7 sati kvalitetnog, zdravog noćnog sna kako bi se probudili odmorni i mentalno svježi. Nedostatak i poremećaji sna povećavaju rizik od razvoja mnogih zdravstvenih problema, poput dijabetesa, depresije ili kardiovaskularnih oboljenja. Postoje neki načini i tehnike da povećate energiju, čak iako ste primorani da u nekom periodu manje spavate.

Ipak, nemojte zaboraviti da svaka neprospavana noć, a posebno kontinuirano loše spavanje ostavlja posljedice na naše zdravlje – jedna studija je iznijela dokaze da, ukoliko se duži period vežu neprospavanje noći i period spavanja od samo 4 sata, mozak počinje ubrzano da stari, i postaje stariji do čak 8 godina.

Odnos između sati spavanja i kvaliteta sna

U odnosu na odrasle i nekih 7 sati sna, mlađima je potrebno još više noćnog odmora kako bi njihov razvoj bio normalan – tinejdžeri bi trebalo da spavaju 8 do 10 sati, osnovci 9 do 12 sati, a predškolci 10 do 13 sati. Ubrzan  tempo života i nedostatak vremena, mnoge navodi na pitanje da li je moguće „ući u skriptu sna“, to jest „hakovati“ ili prevariti organizam tako da provodi manje sati u krevetu, a da se ipak probudimo odmorni i produktivni. Kratak odgovor bi bio – i da i ne, ali suštinski gledano – ipak ne.

Kvalitet sna, a ne dužina spavanja, igra glavnu ulogu u tome koliko ćete se, zapravo, osjećati dobro i odmorno kada se probudite, a poboljšanje kvaliteta sna može da smanji broj sati koji treba da provedete u krevetu. Takođe, nekada vam se može učiniti da iako spavate kraće, vaš san ima kvalitet (često u situacijama kod ljudi koji imaju izraženo lučenje adrenalina). Možda ćete to moći da kanališete i više dana u nizu, ali će vas, na kraju, umor zbog nedovoljno kvalitetnog sna ipak „slomiti“.

Da li je moguće spavati 4 sata dnevno i da to bude dovoljno?

Za većinu aktivnih ljudi, 4 sata noćnog sna apsolutno nije dovoljno kako bi se probudili odmorni i mentalno regenerisani, bez obzira na to koliko su u dobroj formi. Postoji mit da je moguće prilagoditi se hronično ograničenom snu, ali nema dovoljno dokaza da se tijelo funkcionalno prilagođava nedostatku sna, već se posljedice jave kad-tad, u različitim formama, koje nije lako povezati baš sa tom situacijom.

Pročitajte još

Poznato je, recimo, i da je osobama koje aktivno vježbaju, često potrebno više od minimalno preporučenih sati, kako bi njihovo tijelo poslije dodatnog napora dobilo dovoljno vremena da se regeneriše. Studija iz 2018., koja je ispitivala navike spavanja više od 10.000 ispitanika, otkrila je da je duže vezano spavanje od samo 4 sata noću dalo performanse mozga koje su ukazivale na njegovo projektovano ubrzano starenje čak za 8 godina.

Posljedice nedovoljno sna

Spavanje kraće od 7 sati dnevno, tokom dužeg vremenskog perioda, može povećati rizik od zdravstvenih problema kao što su:

depresija

gojaznost

hipertenzija

anksioznost

dijabetes

opstruktivna apneja u snu (slip apneja)

psihoze

kardiovaskularne bolesti

Neželjeni efekti ako spavate manje nego što tijelu treba

Siguran znak da morate više da spavate, odnosno da onoliko sna koliko imate nije dovoljno organizmu i da se „buni“ jesu neki od ovih:

pospanost

razdražljivost i česte promjene raspoloženja

promjene u apetitu

često zijevanje

loša produktivnost i smanjen fokus

donošenje ishitrenih odluka

zaboravnost

često obolijevanje.

Dajte sebi dovoljno vremena za noćni odmor sve dok ne primjetite da se vaše mentalne funkcije normalizuju i do momenta kada nećete osjećati akumulirani, hronični umor, prenosi eKlinika.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu