Društvo

LOV U MUTNOM Koliko su poskupljenja u Srpskoj opravdana

Srpski član Predsjedništva RS Milorad Dodik smatra da je prisutan lov u mutnom naših trgovaca koji koriste svjetski inflatorni trend za ekstra profit, jer je rast cijena u maloprodaji „nesrazmjeran rastu cijena sirovina“.

LOV U MUTNOM Koliko su poskupljenja u Srpskoj opravdana
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Srpskainfo je tražila od trgovaca, odnosno vlasnika velikih trgovina odgovore na pitanja oko stalnih poskupljenja hrane i komentar na Dodikove optužbe. Međutim, niko od njih ne želi da razgovara javno, pravdajući se da prodajne cijene koriguju u skladu s nabavnim.

U Udruženju potrošača „Don“ za Srpskainfo kažu kako su primjetili da trgovci mijenjaju cijene na rafama kao da proizvode nabavljaju na dnevnoj bazi, odnosno kao da ne postoje zalihe.

– Mi ne smatramo da se uvozi baš na dnevnoj osnovi zbog čega bismo imali ovako česta poskupljenja. Znamo da postoje određene zalihe, nije bilo potrebe da se podignu cijene. Upravo je o tome i pričao gospodin Dodik, koji je rekao da se mora stati u kraj onima koji su podigli cijene bez realnog opravdanja – navodi Marićeva.

Razgovori

Dodaje da je dobro što će biti organizovan sastanak na temu poskupljenja sa ciljem kako pomoći građanima.

– Nije poenta miješanja države u slobodno tržište; ostaće i dalje slobodno. Ali država treba da vodi računa o socijalno ugroženim građanima, da ublaži ovu krizu, i to jeste uloga države. Podržavamo razgovore koji će da omoguće da se zaštite veliki broj građana. Potrebno je vidjeti koji su to dalji koraci, jer neće doći do smanjenja cijena bilo kojeg proizvoda. Treba da razmišljamo da li da podstičemo vlastitu proizvodnju, zaštitimo domaću poljoprivredu i da što više proizvoda imamo za vlastite potrebe koja bi bila jeftinija. To su neki pravci o kojima treba razmišljati u budućnosti – poručuje Marićeva.

FOTO:BOJANA MAJSTOROVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO:BOJANA MAJSTOROVIĆ/RAS SRBIJA
Murisa Marić

Dodaje da svaki dan u Udruženje stižu pritužbe građana zbog poskupljenja zbog čega podsjeća da udruženja potrošača nisu zadužena za bilo kakve odluke o cijenama.

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik rekao je da će oni koji se ponašaju neodgovorno, povećavajući cijene bez ikakvih ekonomskih razloga, biti suočeni sa određenim mjerama koje država može da preduzme. Nije rekao koje su to mjere, ali je  istakao da je potrebno dobro analizirati povećanje cijena u Republici Srpskoj, te da sastanak o toj temi treba da bude organizovan krajem ove ili početkom sljedeće sedmice.

– Ući ćemo u svaku pojedinačnu cijenu kako bismo mogli da kažemo o čemu je riječ – rekao je Dodik.

Podsjetio je da smo slobodna tržišna ekonomija, ali da vlast ne smije dozvoliti da dođe do zloupotreba tržišnih kretanja.

Inflacija

Po posljednjim podacima, godišnja inflacija u decembru je iznosila 5,9 odsto, a poskupljenja su nastavljena i u januaru.

Pročitajte još

Republika Srpska ima Zakon o regulisanju cijena na osnovu kojeg je na snazi ograničena marža na osnovne životne namirnice, lijekove i farmaceutske proizvode.

Može li Republika Srpska na osnovu postojećih propisa reagovati kako bi bio zaustavljen rast cijena, ako imamo u vidu da se cijene formiraju slobodno na tržištu?

– Na prodajnu cijenu svake robe utiče nabavna cijena (koja se sastoji od fakturisane cijene proizvođača, odnosno dobavljača uvećane za zavisne troškove) i marža, koju svaki trgovac zaračunava na nabavnu cijenu – kažu za Srpskainfo u Ministarstvu trgovine.

Navode da, po Zakonu o regulisanju cijena, u slučaju značajnih poremećaja na tržištu ministarstvo predlaže Vladi RS donošenje mjera neposredne kontrole cijena radi zaštite životnog standarda stanovništva.

Poremećaji na tržištu

Značajni poremećaji na tržištu obuhvataju elementarne nepogode, nestašice dobara neophodnih za potrebe privrede i snabdijevanje stanovništva, neočekivani rast cijena proizvoda, monopolsko formiranje cijena, zloupotrebu dominantnog položaja i vanredne okolnosti, prema procjeni Vlade.

Mjere neposredne kontrole cijena moguće je propisati izuzetno i u slučajevima kada i pored preduzetih mjera ekonomske politike nastupe ili mogu nastupiti veći poremećaji na tržištu, radi sprečavanja monopolskog formiranja cijena, radi utvrđivanja prodajnih cijena proizvoda koji se koriste za intervenciju na tržištu i radi zaštite životnog standarda.

FOTO: FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Mjere neposredne kontrole cijena mogu da budu, između ostalog, određivanje nivoa cijene, odnosno određivanje fiksne cijene, pri čemu privredni subjekti ne mogu vršiti promet ni po višoj ni po nižoj cijeni, te određivanje najviše cijene, zatim vraćanje cijena na prethodni nivo…

Na naše konkretno pitanje da li će Vladi RS biti predložene mjere neposredne kontrole cijena zbog poskupljenja, u Ministarstvu trgovine rekli su da trenutno “cijene mogućnosti kako da intervenišu i zaštite standard”.

– Prema pokazateljima, ulazne cijene su značajno više u odnosu na prethodne periode, došlo je do rasta cijena sirovina, a kontrola marži nije pokazala da ima kršenja. Mi trenutno cijenimo mogućnosti kako da intervenišemo i zaštitimo standard, a da to bude intervencija u skladu sa zakonom. Akcenat je svakako na zaštiti najranjivijih kategorija stanovništva – poručuju iz Ministarstva trgovine.

Iz Udruženja trgovaca pri Privrednoj komori RS ne žele da govore o poskupljenjima. Poručuju da su svjesni da je povećanje plata obezvrijeđeno zbog poskupljenja, poručujući da inflacija ulazi na velika vrata, a mi smo mala ekonomija i uvozno zavisna.

– Dakle, uvozimo proizvode po cijenama na koje ne možemo uticati – kaže Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore RS.

“NE MOŽE KUJA ZECA STIĆI”

Ratko Trifunović, predsjednik Udruženja penzionera RS, za Srpskainfo kaže da povećanje penzija za četiri odsto ne može nikako pokriti poskupljenja.

– Kako u mom selu kažu, “ne može kuja zeca stići” – ilustruje Trifunović.

Među penzionerima je najveći broj građana koji su socijalno ugroženi, zbog čega poskupljenja najviše pogađa upravo naše najstarije građane. Prosječna decembarska penzija iznosila je 414,25 KM, a danas je počela isplata januarske penzije, koja će biti veća za četiri odsto.

Trifunović podsjeća da opštinska i gradska udruženja imaju fond solidarnosti u koji penzioneri uplaćuju članarinu. Iz njega se finansiraju potrebe najugroženijih penzionera, poput nabavke lijekova. Moguće je otići na banjsku rehabilitaciju na šest rata bez kamata, a ove godine je Vlada odobrila 500.000 KM za ovu svrhu.

– Imamo ugovore s tržnim centrima u kojima nabavljamo robu na 10 rata bez kamata. Dakle, imamo neke pogodnosti za preživljavanje penzionera – navodi Trifunović.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu