Magazin

MAGIČNA FORMULA Evo kako da spremite slavsku trpezu u gram

Mnoge domaćice kažu “da nema slave bez 100 maraka za hranu i piće”, a najčešća posljedica tog velikog troška jeste da se nemala količina hrane jednostavno baci.

MAGIČNA FORMULA Evo kako da spremite slavsku trpezu u gram
FOTO: RINGIER

Umjesto straha da posluženja neće biti dovoljno, stručnjaci za ketering savetuju da se tokom pripreme domaćini jednostavno pridržavaju kulinarskog normativa koliko grama kog jela “ide” po osobi.

– Moja majka je već sada u panici zbog Svetog Jovana koji je tek 20. januara. Uveliko kalkuliše i boli je glava od iznosa koji treba da obezbjedi do tada. Kažem joj da ne treba da pretjeruje i da napravi onoliko hrane koliko ćemo zaista i pojesti tog, eventualno drugog dana slave, da ne mora da kuva toliko da ima svima da nam izdijeli još i za ponijeti, a ima nas prilično u familiji – priča nam Beograđanka Nataša Petrović.

Može li se tačno izračuniti koliko hrane je potrebno pripremiti za slavu, da ne zafali da pa se domaćica obruka, ali i da ne pretjera, pa da baci i hranu i novac? I trud, što nije zanemarljiva stavka.

FOTO: GORAN SRDANOV/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN SRDANOV/RAS SRBIJA

Može, postoji magična “formula” (niže u tekstu). Jedino što ta računica ne može da predvidi da li će neko od pozvanih u posljednjem trenutku da otkaže dolazak ili će neko, s druge strane, da jede više od očekivanog. Svakako, domaćice će uvijek ići na to pripreme više, “za ne daj Bože”

To “više” u praksi, kako priča Kraljevčanka Svetlana, koja trpezu za Svetog Nikola priprema za 20 gostiju, izgleda tako da za sva jela koja će poslužiti treba da kupi više od 50 kilograma “sirovine”!

– Najpre, 30 kilograma šarana kojeg sami dimimo i pečemo, 2 kilograma pasulja, samo 10 kilograma crnog luka za nekoliko jela što kao dodatak što kao začin, 4 kilograma šargarepe, kilogram praziluka, 4 kilograma rotkve, 4 kilograma ukiseljenog kupusa, kilogram pirinča i kora za pite, po pola kilograma šampinjona, kiselih krastavčića i paprika iz turšije… Uz to, još pet litara ulja, 5 kilograma sitnih kolača naručujem iz poslastičarnice. Naravno, sve “sitnije” količine začine poput soli i aleve paprika ne računam, tek ne računam utrošeno vrijeme, rad, struju – nabraja naša sagovornica.

Bar 1.000 maraka i to uz dosta muke oko pripreme, a četvrtina završi u kanti

Trošak pripreme slave, a s obzirom da su praktično sve ove namirnice skuplje nego prije godinu dana, iznosi 800 maraka za hranu, uz još oko 200 maraka za piće. A kad prođe slava…

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

– Godinama se već ponavlja da minimum trećina spremljenog ostane, iako nam broj gostiju ne varira. Izuzetak su kolači, koji se u najvećoj mjeri pojedu. S obzirom da je Nikoljdan velika slava i niko ne želi da im hranu spremam jer svi već idu na neku drugu slavu, čorba, pasulj, posna sarma i riba završe u zamrzivaču, sa optimističnom idejom da se nekada odlede i ponovo posluže. Ali, realno smo slabi ljubitelji posne trpeze, maksimalno se sva ta hrana dva-tri puta još upotrebi, tako da skoro četvrtina od svega što pripremim za Svetog Nikolu na kraju bude višak koji se baci – iskrena je ova domaćica, dodajući da to nije samo njeno iskustvo, nego i većine drugih koji brinu da li će na slavnoj trpezi biti dovoljno hrane.

Problem je što “jedemo očima”, objašnjava Mira Pavlović iz poznate valjevske firme koja se bavi keteringom za sve vrste proslava.

– Spremamo mnogo više nego što je potrebno, zato je slava skupa i zato hrane ostaje. Sve počinje od predjela koje je postalo najpopularnije na trpezi, pa se umjesto dva parčeta gibanice ili neke posne pite, pripreme mnogo veće količine nego što, na primjer, dobijete predjela kao gost na nekoj svadbi, sve da bi to izgledalo bogato i pikantno, a onda tako praktično zasitite goste – kaže ona.

Evo i formule!

Koliko hrane treba pripremiti, kako kaže, zapravo je lako izračunati ako se držimo kulinarskih normativa – za odrasle 350 do 400 grama slanog obroka i 100 do 150 grama slatkog posluženja, dok za decu to iznosi 200 grama slanog i 100 grama slatkog.

Pročitajte još

– Za 20 gostiju na slavi to znači četiri daske predjela, sa rolatima, rolnicama, piticama, kuglicama, naćosima i sosom, ako je u pitanju posna slava. Ali, treba izbrojati parčad po gostu, tako da vam realno ne treba šest velikih, nego dva rolata. Ako gost pojede 200 grama predjela, tanjir čorbe od 200 militara, pasulja i posne sarme po 100 grama, on je već unio skoro pola kilograma hrane u organizam i realno “mjesta” ima za još 100 grama ribe, a u tom slučaju za 20 ljudi vam svakako ne treba 30 kilograma ribe. Isti sistem, od predjela do pečenja, primenjuje se i za mrsne slave – kaže Mira Pavlović, koja na ovaj način svake godine za veliki broj proslava isporuči optimalnu količinu hrane “i nikada ni jedan domaćin nije rekao da je nečega zafalilo”.

Na ovaj način, cijena ketering varijante hrane za slavu, zavisno od sadržaja obroka, kreće se od 7 do 20 maraka po čovjeku. Po kućni budžet od sopstvene kupovine i pripreme, a takođe bez rizika da će hrane nakon slave ostati, daleko je isplativija i narudžbina kompletnog menija iz kafana i restorana koji se time bave, a većina njih nudi jela i preko normativne gramaže.

Naručivanje kompletnog slavskog menija iz restorana staje 25-35 maraka po čovjeku, što je jeftinija varijanta nego kupovina i priprema

U tom slučaju, po gostu se dobija 150 grama predjela, 300 mililitara riblje čorbe, 200 grama pasulja, 300 grama ribe po izboru i 30-50 grama sitnih kolača.

U mrsnom meniju, po istoj gramaži, umjesto riblje dobija se teleća čorba, umjesto pasulja mešano roštiljsko meso, umjesto ribe praseće ili jagnjeće pečenje, a umesto kolača torta.

U oba slučaja cijena se po osobi kreće od 25 do 35 maraka, što je za 20 gostiju opet jeftinija i neuporedivo po domaćine relaksiranija varijanta obezbjeđivanja slavske trpeze, prenosi Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu