Hronika

MARKOČEVIĆ I ĐUKIĆ OSLOBOĐENI OPTUŽBI Nije dokazano da su počinili ratni zločin na području Teslića

Sud Bosne i Hercegovini oslobodio je optužbi Predraga Markočevića i Marinka Đukića za zločin protiv čovječnosti počinjen 1992. godine na području Teslića.

Sud BiH
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Markočević, nekadašnji komandir Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Tesliću, i Đukić, bivši šef krim-službe, oslobođeni su optužbi da su, kao izvršioci, s pripadnicima vojno-policijsko formamacije “Miće“ planirali, pripremali i izvršili planove za ubistva, nezakonita zatvaranja, mučenja i nečovječna postupanja prema bošnjačkom i hrvatskom stanovništvu u Tesliću.

Marinko Đukić je direktor Razvojne agencije Republike Srpske.

Vijeće je ocijenilo da nije dokazano da su optuženi dali odlučujući doprinos – što je bitan element kod utvrđivanja saizvršilaštva.

Međutim, što je za Vijeće bitno da su sve inkriminisane radnje počinjene za vrijeme boravka vojno-policijsko formamacije „Miće“, naveo je u obrazloženju presude predsjedavajući Vijeća Davorin Jukić.

FOTO: RARS
FOTO: RARS

On je kazao da su skoro svi svjedoci potvrdili da se bezbjednosna situacija u Tesliću pogoršava od 3. juna 1992., kada iz Doboja dolaze pripadnici „Mića“, koji su se, prema izjavama svjedoka, ponašali drsko i bezobrazno, sijali strah i postrojavali pripadnike policije.

Jukić se pozvao na dokaze u vezi s ovlaštenjima koja su dobile “Miće“ u pogledu hapšenja – o upućivanju dijela jedinice sa Milanom Savićem u SJB, a dijela u vojsku.

– Vijeće je utvrdilo da su “Miće” u potpunosti preuzele kontrolu u SJB-u Teslić – rekao je sudija.

Dodao je da je hapšenje pripadnika ove formacije bilo ključno za zatvaranje logora u magacinu Teritorijalne odbrane (TO), nakon čega su puštena lica koja su bila zatvorena.

– Markočević i Đukić nisu imali stvarnu moć da se odupru jednoj takvoj formaciji i stoga nisu mogli dati odlučujući doprinos – obrazložio je Jukić.

Pročitajte još

Markočević i Đukić oslobođeni su po pet tačaka za radnje koje su, prema optužnici, izvršili pripadnici policije i “Mića“. Ove radnje se odnose na nezakonito hapšenje i zatvaranje civila u SJB, koji je, kako se navodi, od 3. juna djelovao kao logor i u kojem su – u lošim uslovima – držani uhapšeni i premlaćivani, a nekoliko ih je podleglo zbog zlostavljanja.

Optuženi su oslobođeni da nisu spriječili “Miće“ da zlostavljaju zatvorenike u SJB-u i da su organizovali izmještanje tijela preminulih, kao i optužbi za prebacivanje oko 50 civila u magacin TO-a, gdje su takođe zlostavljani. Vijeće nije našlo dokazanom ni tačku koja se odnosi na odvoženje 18 preostalih zatvorenika iz SJB-a na Borje, gdje su likvidirani.

Markočević je oslobođen po jednoj tački da je naredio i kooridinisao hapšenje dva civila, a Đukić da je jednog civila udarao, a u drugom slučaju da nije spriječio zlostavljanje. Jukić je kazao da iskazi svjedoka za ove pojedinačne tačke nisu bili takvi da se na njima može zasnivati osuđujuća presuda.

Suđenje u ovom predmetu počelo je prije pet godina, a prvooptuženi je bio Dušan Kuzmanović, nekadašnji načelnik SJB-a, protiv koga je postupak razdvojen prije nekoliko mjeseci zbog bjekstva.

Markočeviću i Đukiću ukinute su nedavno određene mjere zabrane, a oštećeni su upućeni na parnicu.

Na ovu presudu je dozvoljena žalba.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu