Magazin

"MI NOSILI CIJELO PRASE" Oko spiska stvari za more se povela žustra polemika, a nakon jednog priznanju uslijedio je muk

Pored pasoša, zdravstvenog osiguranja i dobre volje, putnici iz Srbije tokom godišnjih odmora vole da ponesu još neke potrepštine, koja uključuje hranu.

"MI NOSILI CIJELO PRASE" Oko spiska stvari za more se povela žustra polemika, a nakon jednog priznanju uslijedio je muk
FOTO: D. MILENKOVIĆ/RINGIER

Prema ispovijesti jedne gospođe nose se noževi, produžni kablovi, a javili su se i oni koji su na more nosili cijelo cjelcato prase!

Spisak stvari koje se nađu u gepeku automobila ili u plastičnom sanduku, započeo je nakon što je jedna mama pitala korisnike Fejsbuk grupe “Lajv from Gris”, šta je to što obavezno nose na more. Kako je navela, to ju je interesovalo zbog činjenice da ide sa djecom na more, te i da ne zna koliko novca i hrane da ponese za boravak tamo.

– Muž, ja i dvoje djece od 12 i 14 godina idemo u Nei Pori. Zanima me šta sve nosite kad krenete od hrane i koliko nam je dovoljno novca potrebno za trošak tamo, doručak, ručak, večera, piće. Hvala. Ako imate neki spisak šta sve nosite bila bih zahvalna i od lijekova šta ponijeti – napisala je ona.

“Na put ne krećem bez noža i produžnog kabla”

U komentarima se prva javila Tijana, koja je navela kako ona i partner ne nose hranu, ali bez escajga, malih kućnih aparata i produžnih kablova, ne kreću na put.

– Mi nosimo obavezno jedan dobar nož jer su u apartmanu obično tupi, toster za tople sendviče jer to volimo da doručkujemo, ali najvažnije od svega, nosimo dva produžna kabla jer sa 4 telefona, dvije elektronske cigare, dva para slušalica, aparatom protiv komaraca i kindlom nikad nema dovoljno utičnica. Od hrane nosimo samo za put, ostalo kupujemo tamo jer je povoljnije nego kod nas, posebno ako kupujete na akcijama u većim marketima – napisala je ona.

Sljedeći komentar bio je vezan za samu potrošnju, odnosno, za novac potreban na dnevnom nivou za četiri osobe. Naime, kako je napisala ova korisnica, 50 evra je dovoljno bilo da se hranite u marketima ili u restoranima.

Plaža u Grčkoj
FOTO: PANTELIS SAITAS/EPA

– Ako se ne hranite u restoranima 50 evra dnevno. Večeru za četvoro računajte minimalno 50 evra. Zavisite koliki vam je budžet. Ako ste spremni da kuvate, cijena namirnica je ista, tako da nema potrebe da vučete. Ja obično kupim svježe spremljena jela u većim marketima, za večeru dobiju giros. Ako niste spremni da kuvate ponesite kupljena gotova jela ili naprosto zamrznite to što spremite. Ne dajte da vam ništa pokvari odmor. Prostire se koliki vam je guber. Ja sam ljetovala i u ekskluzivnim hotelima, a bilo je i kad sam kuvala jer su takve okolnosti. Svako ima prioritete: neko ne može bez ležaljke, neko ne voli da kuva, neko može i da trpi gladan. To kako ćete se provesti ne zavisi od toga da li jedete paštetu ili jastoga. Zagrlite svoju djecu, poklonite im pažnju, to će mnogo više pamtiti nego da besomučno trošite – glasio je stav jedne Zvezdane.

“Ništa bez 1.000 evra”

Ipak, bilo je i onih koji su bili različitog stava od nje, te su naveli kako se na put ka moru ne kreće bez 1.000 evra i to nevezano za plaćanje apartmana.

– Sve je to lijepo i fensi, divota i romantika, ali se bez novca ne ide nigdje, pogotovo ne u Grčku sa djecom. Dakle bez 1.000 evra (ne računam koliko ste platili smještaj) i zdravstvenog osiguranja ne krećite. Grci imaju fantastičnu hranu. Možete vi jesti i prazan sendvič, ali ne probati musaku i jagnjeće kotlete u Grčkoj je grijeh – napisao je jedan Zlatko.

Odlična musaka s patlidžanom i slaninom
FOTO: @RICETTEPERFETTEOFFICIAL/YOUTUBE/SCREENSHOT

Upravo je količina novca raspirila raspravu, te su mnogi bili stava da ono što vole da jedu na grčkoj obali, to i plate, kao i da se na put ne kreće bez veće količine novca.

– Da li je lijepo ili nije što sam rekao vidjeće kada se desi nepredviđeno. Što se mene tiče neka ide i sa 50 evra. Ja volim musaku i lamb čops, ti nešto drugo. Suština je na odmoru probati nešto iz tog kraja, to šta voliš, šta si se uhvatio dobri brate za patlidžan. Ponavljam gospođi, svi koji je savjetujete da krene sa malo novca nećete biti tu kada joj zatreba. Grčka je skupa. Ako je nekom 20 evra preko budžeta puno onda ne ide nigdje. Ali, slažem se s tobom da je sve stvar ličnog izbora. Ja kad sam išao sa djecom ne prihvatam nikakav rizik –  napisao je Branislav.

Nose i pile i prase

Ipak, najviše pažnje je privukao komentar jedne dame koja je napisala kako na put ne kreće bez pečenog pileta i hljeba.

– Bez pečenog pileta, dva hljeba i paketa vode ne idem od kad sam provela na Horgosu 13 sati u mjestu – glasio je odgovor jedne Lidije, koji je izazvao dosta pozitivnih reakcija, bilo da se šali ili je bila ozbiljna.

A, gde je pile, tu je i prase, sudeći makar po riječima dane iz Srbije. Naime, ona je navela kako je jedne godine na ljetovanje sa prijateljima ponijela pravo, pravcato pečeno prase.

Pročitajte još

– Nas 7 jedne godine ponijeli prase, ali ono veće prase i nije da nam bilo ekstra, preko dana prase, a uveče masline, morske plodove, grčka vina i najbolji restorani. Ko zna zna – napisla je dama po imenu Lidija.

U ostalim komentarima korisnici grup “LFG”, pisali su kako uglavnom nose mesne nareske, paštete, eurokremove, sardine… A bilo je i onih koji su pisali kako nose hljeb, ulje i grah iz Srbije, pa čak i kafu, jer kako su rekli, ne vole ukus Grčke.

Na kraju, oglasila se i žena iz Srbije koja je napisala kako je etiketrianje da li je neko luksuzni ili paradajz turizam, neprikladno.

– Ako ste toliko fensi i nobles da vam je ispod časti čitati ove postove, šta radite u grupi za Grčku? Možda je neko jedva zaradio za smještaj i nije bio na moru 20 godina, ili vodi bolesno dijete sa skupom terapijom, ili je skromno ljudsko biće koje nema da ponudi novac, ali ima ljubaznost, osmijeh, pomoć i možda će biti i bolji i izdašniji turista od ovih što se hvale svojom prefinjenošću. Gospođo, lijep provod vam želim! Porazmislite o specifičnostima vaše porodice, pa shodno tome, neki spisak kako sebi da ugodite – napisala je ona na kraju rasprave, piše Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije