Svijet

NAJMLAĐA MILIJARDERKA U ZATVORU Elizabet Holms osuđena na 11 godina zatvora zbog svjetske prevare

Osnivačica "Teranosa", Elizabet Holms, danas je sprovedena u federalni zatvor poslije više pokušaja odlaganja početka služenja kazne.

zatvor
FOTO: FOTO: EUROBLIC/RINGIER

Ona je uložila žalbu koja je odbijena, a drugom presudom joj je naloženo da žrtvama prevare isplati 452 miliona dolara (oko 450 miliona evra) i osuđena je na 11 godina zatvora.

Bivša miljenica Silicijumske doline osuđena je u januaru po tri optužbe za prevaru i jednu optužbu za zavjeru nakon što je porota utvrdila da je kriminalno prevarila investitore zbog lažnih tvrdnji da tehnologija za testiranje krvi njene kompanije može da dijagnostikuje bolesti sa samo nekoliko kapi krvi.

Holms i “Teranosov” bivši glavni operativac Rameš Balvani, koji su bili u intimnoj vezi dok su radili zajedno, optuženi su da su se uključili u višemilionsku šemu za prevaru investitora od 2010. do 2015. godine, kao i u šemu prevare ljekara i pacijenata koji su platili za usluge testiranja krvi od 2013. do 2016. godine.

Nadoknada žrtvama koja joj je izrečena, odnosi se na na izgubljene prihode, materijalnu štetu, medicinske troškove ili druge finansijske troškove vezane za prevaru.

Holmsova je varala ugledne i veoma bogate porodice, koji su koristili usluge njene firme ili investirali u istu. Čak je angažovala i nekoliko poznatih ličnosti da prikupi novac za “Teranos”, čija je vrijednost na vrhuncu iznosila 9 milijardi dolara (oko 9 milijardi evra).

Donatori su bili bivši državni sekretar Henri Kisindžer i porodica Volton, poznata po osnivanju američkog lanca supermarketa Volmart, ali nakon što je otkriveno da njena tehnologija za testiranje krvi nije funkcionisala, mnogi su izgubili bogatstvo.

Od tehnološke zvijezde do osuđenog prevaranta

Elizabet neće moći tek tako da proglasi bankrot i da se na taj način oslobodi dugova, kažu stručnjaci, ali žrtve njenih prevara ne bi trebalo da se nadaju da će povratiti svoj novac.

Kažu da je restitucija u SAD postala uglavnom simbolična, što znači da Holmsovi investitori – i mnoge manje bogate žrtve prevare – vjerovatno neće dobiti većinu novca koji im duguju.

Pročitajte još

– Vrlo je malo ljudi u svijetu koji mogu da plate pun iznos krivičnog djela restitucije kaže Rajan O'Nil, bivši savezni tužilac.

Od Holmsove se i dalje očekuje da pokuša da plati onima koje je prevarila.

– Tužioci su vjerovatno već počeli da oduzimaju njenu imovinu, uključujući novac u banci i imovinu. Oni će uporediti račune o tome koliko novca ona ima sa onim što tvrdi da posjeduje, što bi moglo dovesti do sporova – rekla je O'Nil.

Dugovi osnivačice “Teranosa” neće stati kada ona kroči iza rešetaka.

Sudija je preporučio da se Holmes prijavi u savezni zatvorski logor u Brajanu u Teksasu, gdje su svi zatvorenici obavezni da rade i zarađuju između 12 centi i 1,15 dolara na sat (oko 1 ero).

Novca zarađen u zatvoru davaće svojim žrtvama

Polovina male sume koju zaradi – obično oko 25 dolara (oko 25 evra) svaka četiri mjeseca – ići će njenim žrtvama, rekao je Rendi Zelin, profesor na Pravnom fakultetu Kornel.

Kada joj se završi boravak u zatvoru, ona i dalje neće moći da kupi veliku imovinu, uključujući kuću, bez intervencije savezne vlade. Vlada, međutim, ne može da zaplijeni imovinu koju posjeduje njen suprug, prenosi Blic.

– Neće prestati da traže svoj novac njene žrtve. Ona neće moći da stavi ni dolar na svoj bankovni račun, a da ga vlada ne zaplijeni – rekla je gospođa O'Nil.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije