Društvo

NOŠENJE MASKE VRLO VAŽNO Kisić: Vakcinisane osobe mogu da prenose virus

Osobe koje su primile dvije doze vakcine i razvile imuni odgovor, u kontaktu sa virusom korona neće se razboljeti, ali mogu da prenose virus, izjavila je danas epidemiolog i član Kriznog štaba Srbije Darija Kisić Tepavčević.

NOŠENJE MASKE VRLO VAŽNO Kisić: Vakcinisane osobe mogu da prenose virus
FOTO: MINISTARSTVO RZS/YOUTUBE/SCREENSHOT

Ona je za TV K1 navela da je zbog toga važno da se nosi maska i poslije vakcinacije, da bi zaštitili druge.

– Osoba koja je vakcinisana i ima antitijela, u kontaktu sa virusom korona neće se razboljeti ili neće imati klinički manifestnu formu bolesti. Izvjesno je da će u respiratornom traktu, nosu, ustima, određeno vrijeme nakon infekcije da nosi virus. Ona se neće razboljeti, ali može da prenosi virus. Nošenje maski zbog okoline itekako ima smisla – navela je Kisić Tepavčević.

Pročitajte još

Kako je istakla, Srbija ima razlog za optimizam jer vakcinacija ide dobro, ali da virus stalno upozorava da je tu, da nema mjesta za opuštanje, jer je broj novozaraženih na dnevnom nivou juče bio oko 2.500.

– Mi imamo razloga za optimizam, idemo u dobrom pravcu, ali ne smijemo da se opuštamo. Do sada smo se samo sklanjali, nosili masku, sada imamo priliku da nešto aktivno uradimo da krenemo u protivnapad sa vakcinom – navela je Kisić.

Da bi se spriječilo epidemijsko širenje bolesti, ističe, potrebano je da 60 do 70 odsto populacije razvije imunitet.

– Ne da bi virus nestao, već da se ne javlja u epidemijskoj formi – rekla je ona i dodala da je za to potrebno da se vakciniše između 1,5 i dva miliona ljudi.

FOTO: ANTONIO BAT/EPA
FOTO: ANTONIO BAT/EPA

Na utakmici Crvena Zvezda- Milan neće biti navijača, a Kisić kaže da je bila jedan od pobornika da je moguće da navijači budu na stadionu uz poštovanje mjera.

– Međutim, ja nikada nisam bila na utakmici. Kolege su mi rekle da je nemoguće organizovati navijače da sjede na svakom drugom sjedištu, da nose maske… da kada vas ponese euforija, emocije, atmosfera da je sve drugačije – rekla je ona.

Navodi da je nepopularno poslije skoro godinu dana govoriti o distanci, maskama, da se ne ide na zimovanje, da se ne putuje.

– Moje dijete je možda jedino u razredu koje nije išlo na zimovanje i ljuta je na mene. Ali kada pričam sa kolegama koji rade u crvenoj zoni preumorni su, na izmaku snage. Jesam ljekar, ali nikada nisam radila u crvenoj zoni. Treba probati koliko su to nehumani uslovi rada. Onda tim kolegama na Kriznom štabu postavi se pitanje da li bi trebalo popustiti mjere – kaže Kisić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu