Magazin

Obratite pažnju na signale koje vam šalje tijelo: Ovih 7 znakova ukazuju na to da jedete previše šećera

Svi vole šećer i uživanje u poslasticama sigurno može učiniti vaš život puno slađim. Iako je umjerena konzumacija šećera u redu, prekomjerna konzumacija šećera potencijalno može dovesti do nekih zdravstvenih komplikacija.

šećer
FOTO: MOJA KUHINJA / MA CUISINE/YOUTUBE/SCREENSHOT

Ali šta se tačno događa kada pojedete previše šećera?

Donosimo nekoliko znakova da možda jedete previše šećera.

1. Stalno žudite za šećerom

Prema Emi Godson, “ako osjetite da neprestano žudite za slatkom hranom ili pićem, to može biti znak da konzumirate previše šećera”.

Ona kaže da je to zato što “visok unos šećera može dovesti do ciklusa žudnje i prekomjerne konzumacije zbog skokova i padova šećera u krvi.

Šećer u krvi će brže rasti i padati kada konzumirate hranu bogatu šećerom bez drugih hranjivih materija poput vlakana ili proteina.

2. Nivo vaše energije varira

Govoreći o padovima šećera u krvi, još jedan simptom koji možete osjetiti nakon što pojedete previše šećera su fluktuacije u vašim nivoima energije koje mogu biti uzrokovane naglim skokovima razina šećera u krvi.

– Prehrana s visokim udjelom šećera može dovesti do energetskih skokova i padova, a ako doživljavate česte energetske fluktuacije, osjećate se hiperaktivno i zatim iznenada umorno, to bi moglo biti posljedica pretjerane konzumacije šećera – kaže Goodson.

– Ako vam se ovo često događa, možete bolje uravnotežiti šećer u krvi tako što ćete “upariti ugljikohidrate bogate vlaknima (cijele žitarice ili voće) s malo proteina – objašnjava Goodson.

3. Ako imate problema s oralnim zdravljem, šećer bi mogao biti krivac

– Šećer je glavni uzročnik karijesa pa ako imate česte probleme sa zubima, to bi mogao biti znak pretjerane konzumacije šećera – kaže Godson.

4. Ako redovno jedete previše šećera, mogli biste primjetiti da se debljate

– Primjetili ste veći broj na vagi? To bi moglo biti zato što jedete previše šećera. Visok šećer može poremetiti metabolizam i može oštetiti ekosistem našeg crijevnog mikrobioma. Zdrava crijeva pomažu regulisati nivo glukoze u krvi i insulina, pa kada jedete previše šećera, tjerate taj ekosistem da pretjerano radi i očekujete da više šećera održi te ravnoteže pod kontrolom. Pouka priče je da što više šećera jedete, vaše tijelo misli da mu je više potrebno, što čini vas još gladnijima i može dovesti do debljanja – kaže Courtney D’Angelo.

Pročitajte još

5. Možda osjećate hronični bol

Nažalost, stalna konzumacija previše slatke hrane i pića može dovesti do hroničnog bola. Izvještaj objavljen u “Journal of Clinical Medicine” pokazuje da previše masti i šećera kod pacijenata s osteoartritisom može dovesti do pojačanog hroničnog bola, dok drugi izvještaj objavljen u “Frontiers in Nutrition” kaže da je dodani šećer “uzročnik upale” i stoga može doprinijeti hroničnom bolu. “

6. Možete se stalno osjećati gladni i nezadovoljni

Slatka hrana poznata je po tome što ostavlja osjećaj gladi, stoga je važno primjetiti koliko se osjećate siti nakon obroka.

– Šećer je obično visokokaloričan pa kad ga pojedete, vaše tijelo može osjetiti sitost, ali samo nakratko. Tijelo brzo sagorijeva šećer jer mu nedostaju pravi hranjivi sastojci kao što su proteini, vlakna i zdrave masti. Dok vaše tijelo sagorijeva šećer, ono pojačava glad, uzrokujući kompulzivno grickanje, besmisleno jedenje i na kraju više šećera – kaže D’Angelo.

Velike količine šećera također mogu ometati rad hormona u našem tijelu koji se zove leptin, a koji je poznat po regulisanju gladi. Smanjenje nivoa leptina obično dovodi do veće gladi i povećanja apetita.

7. Možda imate visok krvni pritisak

I na kraju, unos previše šećera može doprinijeti povećanju krvnog pritiska kod nekih ljudi. Na primjer, studija objavljena u Nutrients otkrila je da postoji snažna veza između povećanog unosa dodatog šećera i višeg krvnog pritiska kod učesnika između 65 i 80 godina, prenosi N1.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu