Svijet

PLANINE OTPADA, OPASNI POKLONI Kako novogodišnji praznici UNIŠTAVAJU PLANETU?

Za mnoge zelene grupe, odnosno grupe koje se bore za zaštitu okoline, Božić je “najveća godišnja ekološka katastrofa na svijetu”. Ugledni list “Politiko” analizirao je zbog čega ovaj praznik loše utiče na planetu i ovo su pet ključnih razloga.

PLANINE OTPADA, OPASNI POKLONI Kako novogodišnji praznici UNIŠTAVAJU PLANETU?
FOTO: PROFIMEDIA/ILUSTRACIJA

Planine otpada

Svakog Božića količina proizvedenog otpada u Velikoj Britaniji raste za 30 odsto, pokazala je studija kompanije za upravljanje otpadom “Bifa”. To podrazumeva 365.000 kilometara ambalažnog papira koji se ne može reciklirati dovoljno da se devet puta omota oko ekvatora – i milijardu kartica koje završe u kantama za smeće.

Grupa za zaštitu životne okoline “Hubub” upozorila je da će Britanci ove godine baciti oko 12 miliona božićnih džempera – uprkos 65 miliona koji su već visili u ormarima Velike Britanije.

– Božićni džemperi jedan su od najgorih primjera brze mode, s tim da se dva od pet džempera nose samo jednom u prazničnom periodu – rekla je Sara Dival, koordinatorka projekta u humanitarnoj organizaciji.

Pored dodavanja ogromnog nivoa otpada, istraživanje kompanije “Hubub” pokazalo je da većina novih džempera sadrži plastiku. Njihova analiza 108 odjevnih predmeta ove godine iz 11 prodavnica otkrila je da je 95 odsto džemepera napravljeno u potpunosti ili delimično od plastičnih materijala.

Kontroverzna jelka

Stvarna ili lažna zimzelena dilema.

Prema navodima organizacije “Karbon trast” prava božićna jelka ima “znatno niži” otisak ugljenika od vještačkog drveta, posebno ako se pravilno odlaže.

Organizacija je izračunala da prirodna jelka, visoka dva metra, koje se odlaže na deponiju, ima otisak od oko 16 kilograma CO2, zahvaljujući emisiji metana dok truli. Drvo koje se odlaže spaljivanjem ili presađivanjem ima otisak od oko 3,5 kg CO2.

S druge strane, jelka od dva metra napravljena od plastike, ima ugljenični otisak od oko 40kg CO2 usljed energetski intenzivnih proizvodnih procesa, dok pravi bor ili jelka prirodno apsorbuje CO2 i oslobađa kiseonik prije nego što se isječe. To znači da vlasnici vještačkog stabla moraju da ga koriste najmanje deceniju kako bi njegov uticaj na životnu sredinu bio jednak onome za koje je odgovorno odlaganje prirodne jelke.

Opasni pokloni

Većina igračaka sa kojima će se djeca igrati ispod jelke napravljena je u Kini. Tokom 2017. godine, EU je uvezla skoro 7,4 milijarde evra igračaka, dok je izvezla iste u iznosu od oko 1,4 milijarde evra. Prema Eurostatu, 86 procenata uvezenih igračaka stiglo je iz Kine.

Međutim, neki od ovih proizvoda mogu sadržati nebezbijedne nivoe zabranjenih hemikalija. Nacionalni zvaničnici blokirali su ove godine 248 vrsta igračaka u EU (što je na desetine miliona komada) nakon što su testovi otkrili nedozvoljene nivoe toksičnih hemikalija.

Većina ovih problematičnih predmeta (88 procenata) isporučena je iz Kine, prema procjeni podataka iz EU sistema upozorenja “Rapek” koji je objavila nevladina organizacija Evropski biro za zaštitu životne sredine (EEB). Pedeset jedan procenat proizvoda sadrži ftalate, plastični dodatak koji je klasifikovan kao endokrina hemijska supstanca.

Prošle godine Švedska agencija za hemikalije testirala je 106 proizvoda neregistrovanih maloprodaja i pronašla zabranjene supstance, kao što su olovo, ftalati i kadmijum, u 40 proizvoda. U sličnoj studiji sprovedenoj 2016. godine, agencija je otkrila da 2 procenta od 44 pregledane seksualne igračke uvezene u Švedsku sadrže zabranjene hemikalije.

Direktorka hemijske politike EEB Tatiana Santos rekla je da se vladini službenici suočavaju sa “poplavom” opasno kontaminiranih kineskih igračaka.

– Tamo gdje inspektori dobiju potrebne resurse, oni odlično rade. Ali pitamo se koliko njih ostaje neotkriveno – rekla je ona.

Praznična večera

Najveći uticaj praznične večere na životnu sredinu dolazi od mesa, kaže Kristian Reinolds sa Univerziteta Šefild.

Izbor mesa, međutim, može činiti čak 70 odsto uticaja obroka na životnu sredinu – ćuretina ima niži otisak ugljenika od govedine ili jagnjetine (a vegetarijanske opcije čak i niže od toga).

Na primjer, kilogram goveđeg ili jagnjećeg proteina može stvoriti od 643 kilograma do 749 kilograma ugljen-dioksida – što rezultira većom emisijom gasova staklene bašte nego putnik koji leti iz Londona u Njujork.

Tu je i problem sa otpadom hrane. Otprilike dva miliona ćurki i 74 miliona pita baci se u Velikoj Britaniji svakog Božića, prema studiji “Bifa”.

Let kući za Božić

Više od 250 miliona Evropljana tokom praznika prelazi kontinent da posjeti porodicu i prijatelje, pokazalo je istraživanje kompanije “MasterCard”. Prosječan Evropljanin proputovaće 516 kilometara, približno udaljenosti od Pariza do Amsterdama, pri čemu će ih skoro četvrtina letetila avionom. Ti kilometri će dodatno povisiti evropsku emisiju gasova sa efektom staklene bašte i zagušenja.

Otisak ugljenika u vazduhoplovstvu porastao je za 20 procenata u Evropi od 2005. godine i nastavlja da raste u proseku četiri procenta godišnje. Trenutno predstavlja oko 2,5 odsto svetske emisije gasova sa efektom staklene bašte. Da je u pitanju država, avijacija bi bila šesti po veličini zagađivač ugljenikom na svijetu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu