Magazin

POTREBNO 12 SEDMICA Studija pokazala da 2 prebiotika mogu poboljšati rad mozga

Istraživanja su pokazala da brojne strategije mogu održati mozak mladim, ali ako samo rješavate ukrštenice ili svakodnevno hodate, razmislite o dodavanju suplemenata u vaš dan.

Tablete u ruci
FOTO: FREEPIK

Briga o zdravlju mozga trebala bi biti na umu u svakoj životnoj dobi, ali to postaje sve veća briga kako starimo i rizik od razvoja demencije postaje veći.

Nova studija otkrila je da dva prebiotika mogu poboljšati rad vašeg mozga u samo 12 sedmica.

Studiju su proveli istraživači sa Kraljevskog koledža u Londonu, a rezultati su objavljeni u Nejčr komjunikejšns. Istraživači su se usredotočili na dva prebiotička dodatka – biljna vlakna, fruktooligosaharid (FOS) i inulin, procjenjujući njihove učinke o intelektu i snazi ​​mišića kod odraslih starijih od 60 godina, prenosi N1.

Prebiotici su namirnice koje pomažu u poboljšanju dobrih bakterija u vašim crijevima, što znači da se razlikuju od probiotika. Inulin je dijetetsko vlakno koje se prirodno nalazi u biljkama, dok je FOS vrsta ugljikohidrata koja se nalazi u mnogim različitim biljkama, poput luka, bijelog luka, artičoka, banana i šparoga.

FOS se takođe često koristi kao alternativni zaslađivač.

Tableta u ruci
FOTO: FREEPIK

Za ovu studiju, istraživači su procjenjivali učinak ova dva prebiotička dodatka na mikrobiom crijeva, za koji su studije sugerirale da igra ulogu u fiziologiji mišića i intelekta kako starimo. Da bismo razumjeli ovaj odnos, ukupno 36 parova blizanaca primalo je ili placebo ili dodatak prehrani svaki dan tijekom 12 sedmica.

Na kraju istraživanja, grupa koja je primala dodatak vlaknima imala je bolje rezultate u testovima koji su procjenjivali funkciju mozga, uključujući onaj koji je rani marker za Alchajmerovu bolest u usporedbi s onima koji su primali placebo. Sudionici koji su uzimali suplemente takođe su imali manje grešaka prilikom testiranja pamćenja.

Pročitajte još

Nakon 12 sedmica, istraživači su zaključili da su suplementi s vlaknima doveli do značajnih promjena u sastavu crijevnog mikrobioma sudionika, posebno povećanja broja korisnih bakterija kao što je bifidobacterium.

Ovo ima veliko obećanje za poboljšanje zdravlja mozga i pamćenja za populaciju koja stari. Otključavanje tajni povezanosti crijeva i mozga moglo bi ponuditi nove pristupe za dulji i zdraviji život – rekla je Meri Nilohlajn, saradnica Nacionalnog instituta za zdravlje i njegu iz Odjela za istraživanje blizanaca na Kraljevskom koledžu.

Ova biljna vlakna, koja su jeftina i dostupna u slobodnoj prodaji, mogla bi koristiti širokoj grupi ljudi u ovim vremenima bez novca. Takođe su sigurna i prihvatljiva, stoji u studiji.

Međutim, iako je bilo pozitivnih učinaka na intelekt, istraživači su otkrili da suplementi ne utiču na snagu mišića tokom razdoblja od 12 sedmica.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu