Magazin

Stručnjak za čišćenje otkriva tajne pranja veša "Donji veš svaki dan, posteljinu jednom sedmično, a teksas po potrebi" (VIDEO)

Stručnjak za čišćenje otkrila je koliko često treba da perete veš, od pidžame do posteljine, a podijelila je i načine na koje treba prati određenu odjeću, poput donjeg veša, majica i teksasa.

Mašina za veš
FOTO: RINGIER

Kerolajn Solomon je profesionalac u transformisanju najprljavijih područja u besprijekorna mjesta i često dijeli savjete za čišćenje na svom “TikTok” nalogu.

Osim što transformiše različite dijelove svog doma, Kerolajn je takođe specijalista u tome da svaki odijevni predmet izgleda kao nov.

U razgovoru za “Dejli mejl”, Solomon je detaljno iznijela svoje najbolje čuvane tajne za pranje veša i otkrila koliko puta možete da nosite farmerke, grudnjak i pidžamu prije nego što ih bacite na pranje.

“Operite peškire nakon tri upotrebe, posteljinu jednom nedeljno”

Kerolajn je prvo otkrila koliko često treba da perete svoje peškire.

– Za zaista čiste peškire, perite ih nakon otprilike svake treće upotrebe ili barem jednom nedjeljno. Osim ako na etiketi nije drugačije navedeno, koristite toplu ili vrelu vodu (što je najhigijenskija opcija) sa deterdžentom – rekla je Kerolajn.

Potom je objasnila kada treba da bacite svoju posteljinu u mašinu za pranje veša. Dodala je i da kada perete bilo šta, treba da imate na umu koliko često se znojite.

– Treba da perete posteljinu jednom nedjeljno jer se svake noći znatno znojimo. Perite na najtoplijoj temperaturi navedenoj na etiketi za njegu da biste ubili klice i bakterije u normalnom ili redovnom ciklusu (ako su čaršavi od pamuka ili poliestera) – rekla je Kerojaln i dodala da “za najbolje rezultate pročitate uputstva na etiketi posteljine.“

Zatim je detaljno objasnila kada treba da operete pidžamu, još jednom imajući u vidu koliko se znojite.

– Perite pidžamu svakih nekoliko dana, ali ako nosite i džemper ili se pokrivate debljim pokrivačem, perite pidžamu češće! Nasuprot tome, ako se tuširate prIJe spavanja, možete sačekati još nekoliko dana duže, oko pet dana – rekla je Kerolajn u intervjuu i istakla da je kao i za peškire i posteljinu da je “bitno čitati etikete za uputstva za pranje”.

Grudnjaci u mašinu poslije tri nošenja, donji veš i čarape svaki dan

– Najbolji način da perete grudnjake je ručno sa blagim deterdžentom, ali možete ih i u mašini u opcionoj mrežastoj vrećici kako biste im pomogli da zadrže svoj oblik. Ako perete u mašini za pranje veša, perite u manjem obimu na osJetljivom ciklusu, nakon čega slIJedi sušenje na vazduhu na stalku za sušenje – objasnila je Kerolajn.

Što se tiče vašeg donjeg veša, napomenula je da ga treba oprati nakon svake upotrebe, dodajući da će mu upotreba mrežaste kese pomoći da zadrži oblik.

– Donji veš treba prati nakon svake upotrebe. Tačan način pranja zavisi od materijala, ali generalno, pomaže da ga ubacite u mrežastu vreću za donji veš kako bi se održao oblik i elastičnost – rekla je ona. Dalje je navela da je bitno da se “veš pere u blagom ciklusu hladnom vodom, a zatim osuši na niskoj temperaturi”.

– Da biste produžili životni vijek donjem vešu, možete ga osušiti na vazduhu umJesto da ga ubacite u mašinu za sušenje.

Što se tiče čarapa, rekla je kako ih je potrebno prati posle svakog nošenja, ali je podijelila i svoje tajne kako svojim čarapama možete produžiti životni vijek.

– Okrenite čarape naopačke, a zatim stavite u mašinu za pranje veša. Da bi im se produžio životni vijek i spriječilo rastezanje elastičnih vlakana, čarape treba prati u hladnoj vodi na nježnom ciklusu. Možete da sušite čarape na vazduhu da biste još više produžili njihov životni vijek ili ih jednostavno bacite u mašinu za sušenje na niskoj temperaturi nakon svakog pranja.

Pranje majica zavisi od znojenja

Kada je u pitanju vaša ležerna odjeća, Kerolajn je objasnila koliko često treba da ide u mašinu za veš.

Govoreći o majicama, ona je objasnila da “majice možete prati poslije jednog do dva nošenja, u zavisnosti od toga koliko se često znojite.

– Ako imate štampanu majicu, okrenite je naopako prije nego što je bacite na pranje. Obratite pažnju na uputstva za pranje majica na etiketi, ali generalno, majice treba prati na osjetljivom ciklusu hladnom vodom.

Zatim je detaljno opisala sve što treba da znate o čišćenju vašeg teksasa.

Pročitajte još

– Kada vaše farmerke počnu da imaju neprijatan miris, to je dobar pokazatelj da je vrijeme da ih operete. U suprotnom, možete da ih perete na svakih desetak nošenja – objasnila je Kerolajn i dodala da je bitno obratiti pažnju na etikete, ne samo na farmerkama, nego generalno na svakoj odjeći koja se pere.

– Kao i uvijek, pogledajte etiketu za održavanje na farmerkama, ali važno pravilo je da farmerke okrenete naopako i operete u hladnoj vodi u delikatnom ciklusu kako biste spriječili skupljanje. Okačite farmerke na suvo – istakla je profesionalac za čišćenje, prenosi Dejli mejl.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu