Društvo

Već od 20. godine: Sve više ljudi pati od bolesti štitne žlijezde

U Federaciji Bosne i Hercegovine zabilježen je značajan broj oboljelih od bolesti štitne žlijezde, i to najčešće u dobi od 20 do 64 godine.

doktorka drži papir u ruci
FOTO: V.K/RINGIER

Prema podacima iz 2021. godine, koje je objavio Zavod za javno zdravstvo FBIH, primarna zdravstvena zaštita je registrovala 28.012 oboljelih osoba s dijagnozama pripadajućim poremećajima štitne žlijezde. Najveći broj registrovanih slučajeva 20.311, bio je među osobama starosti od 20 do 64 godine.

Žene su statistički više pogođene od muškaraca, sa učestalošću od skoro 74 odsto. 

Od karcinoma štitne žlijezde preminulo je 18 osoba.

– Ovi podaci ukazuju na potrebu za kontinuiranim naporima u prevenciji, ranom otkrivanju i pravovremenom liječenju bolesti štitne žlijezde, kako bi se smanjilo globalno opterećenje ovim oboljenjima- istakli su iz Zavoda, povodom Svjetskog dana štitne žlijezde.

Podsjećaju da, prema procjenama Američkog društva za štitnu žlijezdu, čak do 60% osoba sa bolestima štitne žlijezde nije svjesno svog stanja. Zato je od izuzetne važnosti podizanje društvene svijesti o ovom javnozdravstvenom problemu, kako bi se osigurala prevencija, rano otkrivanje i pravovremeno liječenje bolesti štitne žlijezde.

Hipotireoza je jedno od najčešćih stanja štitne žlijezde koje se javlja kada ona ne proizvodi dovoljno hormona, rezultujući simptomima poput umora, depresije, zaboravnosti, nepravilnih menstruacija i debljanja. 

S druge strane, hipertireoza se javlja kada štitna žlijezda proizvodi previše hormona, što može uzrokovati razdražljivost, nervozu, slabost mišića, neobjašnjen gubitak težine, poremećaje spavanja, probleme s vidom i nadražaj očiju.

Pregled

Prema cjenovniku zdravstvenih usluga Republike Srpske iz januara ove godine, ultrazvuk štitne žlijezde košta 35 KM, a participacija je 7 maraka.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije