Društvo

Vršnjačko nasilje već od 6. razreda: Sadržaj sa interneta djeca kopiraju u realni život

Iz Banjaluke, nažalost, posljednjih dana stiže mnogo tužnih vijesti, među kojima su čak dva slučaja vršnjačkog nasilja u osnovnim školama.

Vršnjačko nasilje već od 6. razreda: Sadržaj sa interneta djeca kopiraju u realni život
FOTO: SHUTTERSTOCK

Prije desetak dana četrnaestogodišnji učenik izudaran je u blizini OŠ „Ivo Andrić“, a opkolila ga je grupa starijih dječaka. Poslije samo sedam dana, dvojica učenika potukla su se u dvorištu škole na Laušu. Jedan dječak je pao u nesvijest, dok su sve to posmatrali njihovi drugovi i niko nije reagovao.

Sve ovo dešava se nakon sramnog slučaja u Srbiji, kada su učenici izmakli stolicu nastavnici i sve to snimali telefonom.

O temi vršnjačkog nasilja razgovarali smo sa psihologom u OŠ „Aleksa Šantić“ u Banjaluci Jelenom Trišić koja ističe da su ovi problemi danas mnogo vidljiviji u javnosti, a korijen svega može se tražiti u internetu.

Pročitajte još

– Djeca puno vremena provode na internetu i na društvenim mrežama, vide mnogo sadržaja koje onda kopiraju u realnom životu – pojašnjava ona.

Među đacima je nažalost prisutno i fizičko i psihiološko nasilje, djeca često izazivaju jedna druge zbog nečijeg izgleda, vrijeđaju se u svojim vajber grupama. Međutim, đaci u ovom uzrastu, često nisu ni svjesni posljedica ovakvog ponašanja.

– Nekada su psihološkom nasilju bile sklonije djevojčice, međutim u posljednje vrijeme ne vidim tu razliku između djevojčica i dječaka – govori Trišićeva.

Nasilje među vršnjacima evidentno je već od 6. razreda osnovne škole, ali “sitnije stvari“ znaju se dešavati i u mlađem uzrastu.

Naša sagovornica ističe da nastavnici često primijete promjene u đačkom ponašanju, te ih upute na školskog psihologa, a pozitivna je stvar i što dosta djece samostalno potraži pomoć.

– Žrtve same dođu da prijave nasilje ili to urade neki sporedni svjedoci koji slučajno saznaju za te slučajeve – kaže Trišićeva.

Kako roditelji reaguju kada ih škola obavijesti da im dijete ispoljava nasilničko ponašanje?

– Budu stvarno zatačeni. Ima ih koji u startu negiraju takvu stvar, ali kada otvoreno razgovaramo i zaista uvide istinu, ne mogu vjerovati šta se dogodilo. Bilo je i suza – priča ova psihološkinja.

Koliko traje oporavak žrtava vršnjačkog nasilja i da li se ikada zaista oporave, teško je reći. I pored pomoći koja im se pruži, neka djeca još godinama pamte traume koje su im se dešavale u mlađem uzrastu.

Depresija

Dugogodišnji prosvjetari pričaju nam da kod novijih generacija sve češće primjećuju simptome depresije. Kroz razgovor sa djecom uočavaju i da su dječaci „navučeni“ na raznorazne igrice, dok djevojčice pomno prate influensreke i „idealne slike“ na društvenim mrežama, što je sve daleko od realnog života.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu