Banjaluka je postala poligon za opasno šminkanje stvarnosti. Najnovija najava o dolasku prvog tramvaja u septembru i električnih autobusa zvuči kao naučna fantastika servirana narodu koji se u 21. vijeku i dalje ljeti bori sa redukcijama vode, zimi sa hladnim radijatorima, a tokom svih godišnjih doba lošim gradskim prevozom.
Dok nam se prodaje magla o „Banjaluci na vodi“, modernim sistemima i tramvajima, mi i dalje imamo grad u kojem se svaki ozbiljniji infrastrukturni problem rješava lopatom asfalta ili novim kružnim tokom. Vrhunac apsurda je činjenica da se grad zadužuje čak i za uređenje dječijih igrališta. Ako smo spali na to da kredite dižemo za ljuljaške i klackalice, dok istovremeno sanjamo o tramvajima, onda je jasno da ovdje neko ozbiljno pomiješao prioritete.
Paradoks je najvidljiviji na obalama Vrbasa, gdje se najbolje vidi licemjerje prema prirodi. Vlast se hvali uređenjem plaža i šetališta, nasipanjem staza i postavljanjem klupa. Sve to će vjerovatno izgledati sjajno na fotografijama za društvene mreže, ali istina je poražavajuća jer voda na gotovo svim gradskim plažama nije za kupanje. Čemu šminkanje obala ako je Vrbas u suštini otvoreni kanalizacioni kolektor?
Zahvaljujući gradskim vlastima živimo rijaliti. U javnim istupima prave se da su im interesi građana na prvom mjestu, ali se dopisi ignorišu. Vrbe se sijeku greškom, a nade građana u bolje sutra čim prerastu granice jeftinog marketinga.
Pod krinkom urbanizacije, Banjaluka ostaje bez svojih najljepših naselja. Svako isječeno stablo je trajni ožiljak, a priča o „zelenom prevozu“ dok se betonira svaki slobodan kvadrat trave prosto vrijeđa inteligenciju.Pogotovo kada se spoji sa čuvenim uslovom „ako dobijemo podršku od oktobra“.
Na Dan grada, Banjalučani ne trebaju bajke i jeftine političke trikove. Ako je definicija uspjeha to što smo od grada napravili kulisu za društvene mreže, dok suštinski problemi trunu ispod svježe nasutog šljunka i kreditno zaduženih igrališta, onda smo u ozbiljnom problemu.
Srećan ti praznik Banjaluko! Želim ti bolje sutra, ne kao fol nego odistinski.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.