Iz našeg ugla

Čiji je Tvrtko?

Čiji je Stefan Tvrtko I Kotromanić? Na to pitanje danas u Bosni i Hercegovini teže je dobiti odgovor nego na to da li postoje vanzemaljci, ima li života poslije smrti ili ko je prvi počeo rat u bivšoj Jugoslaviji.

Čiji je Tvrtko?
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Ako pitate Bošnjake, Tvrtko je bio kralj Bosne i tačka, a ako pitate Srbe oni će vam reći da je to bio srpski kralj.

I jedni i drugi su u pravu, ali kao što to uvijek biva u BiH, sve što je zajedničko ne valja, ne ide i ne može, već to treba razdvojiti, otkloniti bilo kakvu vezu jedno s drugim ili jedne s drugim.

A istina je da je Tvrtko bio kralj i Srba i Bosne, i da se danas oko njegovog spomenika svađaju njegovi potomci.

Jedini izuzetak je taj što su jedni u međuvremenu promijenili vjeru i prešli na stranu okupatora kojeg je kralj Tvrtko 1388. godine porazio kod Bileće, a godinu kasnije poslao na hiljade svojih najboljih vojnika protiv njega u čuvenoj kosovskoj bici.

O narodnosti kralja Tvrtka danas se može samo nagađati jer vrijeme u kojem je on vladao i ovo danas je sasvim drugačije.

Potomak Kotromanića, Nemanjića, ali i Šubića…, kralj Tvrtko je dobro iskoristio svoje korijene da učvrsti vlast i proširi je na područja koja nikada prije toga nisu bili u rukama bosanskih vladara.

Jedno je sigurno, kralj Tvrtko bio je hrišćanski vladar, hrišćanske Bosne, a njegova zvanična titula glasila je „u Hrista Isusa blagovjerni i Bogom postavljeni Stefan, kralj Srba i Bosne i Pomorja i Zapadnih strana“.

Pročitajte još

Isto tako je sigurno da su njegov potpis i povelje bile ispisane ćiriličnim slovima.

I tu dolazimo do srži cijele priče oko Tvrtka.

Oni koji mu dižu spomenik u Sarajevu, ne želeći na njega da stave punu titulu ovog srednjevjekovnog vladara, izbacivanjem riječi “Srba”, očito žele time pokazati kako Srbi u to vrijeme nisu ni postojali, ali jeste Bosna.

Srbi i Bosna valjda ne idu zajedno, ko će ga znati.

Isto tako, ako se već postavlja spomenik kralju Tvrtku, zašto natpis na njemu nije na ćirilici, odnosno pismu koje je ovaj vladar koristio i koje je tada bilo zvanično pismo Bosne?

Ali, avaj, kako staviti natpis na ćirilici, i to u Sarajevu, pismu koje je u tom dijelu Tvrtkove Bosne ravno kugi. Zar to nije “neprijateljsko” pismo koje je protjerano iz polovine zemlje koja se danas kune u Tvrtka?

A kralj Tvrtko, da je danas živ, vjerovatno bi nas sve protjerao iz svoje Bosne i naselio nekim drugim, dostojnijim podanicima.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu