Društvo

CRNO NAM SE PIŠE Ekolozi upozoravaju: Zarobiće naše rijeke, žedni ćemo ŽIVJETI U SMEĆU

Afera „Piralen“ mjesecima potresa javnost, ali se njen epilog još ne nazire. Farmaceutski otpad, koji od 1996. ugoržava selo Jasenovi Potoci kod Mrkonjić Grada, još je na istom mjestu.

CRNO NAM SE PIŠE Ekolozi upozoravaju: Zarobiće naše rijeke, žedni ćemo ŽIVJETI U SMEĆU
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

I dok se stare eko-afere  gomilaju, poput smeća na pretrpanim deponijama, u međuvremenu izbijaju novi skandali, koji izazivaju zebnju i sumnju. Najnoviji slučaj desio se pošlog vikenda u Derventi.

Za ovo neko treba da robija – napisao je Igor Žunić, poslanik vladajućeg SNSD iz Dervente, na svom fejsbuk profilu, ispod fotografije reke Ukrine.

Inače bistra i puna ribe, Ukrina je bila oker žuta.

Foto: Facebook screenshot
Foto: Facebook screenshot

– Republička inspekcija je uzela uzorke, pa se nadam da ćemo uskoro saznati šta to voda nosi, odakle to dolazi, koliko je opasno i ko je odgovoran za onečišćenje – rekao je Žunić za Srpskainfo.

Spekuliše se da su za ovaj eko incident odgovorni Rudnik i termoelektrana Stanari. Iz EFT Stanari su priznali da je žuta voda stigla iz površinskog kopa njihovog rudnika, ali tvrde da nije u pitanju zagađenje. Rijeka je, poručuju iz EFT, „zamućena zbog velikih padavina, a ne zbog ispuštanja hemikalija“.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Zagađenje rijeka sve je učestalije, ali je ono samo još jedan u nizu ozbiljnih ekološkh problema, koji prijete da unište životnu sredinu, upozoravaju stručnjaci.

Naši potomci će, kažu, ako ovako nastavimo, biti žedni i živjeti zatrpani smećem.

Foto: Sportsko ribolovno društvo Banjaluka
Foto: Sportsko ribolovno društvo Banjaluka

Viktor Bjelić iz Centra za životnu sredinu Banjaluka smatra da je najveća prijetnja industrijsko zagađenje opasnim materijama, kao što su piralen, teški metali i sumpor dioksid.

Zbog razvijenije, a zastarjele industrije, više je u opasnosti Federacija BiH, pogotovo Tuzlanski i Zeničko dobojski kanton, ali i Srpska ima svoje zagađivače, među kojima prednjače rudnici i termolelektrane, ističe Bjelić. Dodaje da niko ne zna šta se skriva u napuštenim industrijskim postrojenjima.

– Institucije namjerno kriju pravu istinu, zaboravljajući da građani imaju pravo da znaju kakvim su opasnostima izloženi – kaže Bjelić.

Veliki problemi su, dodaje, i loše upravljanje medicinskim otpadom, a pogotovo loše upravljanje vodama i masovna izgradnja hidroelektrana.

– Klimatske promjene zahtijevaju sasvim drugačiji pristup proizvodnji energije, jer će vjetra i sunca biti sve više, dok će voda postajati sve dragocjenija. Izgradnjom hidroelektrana, koje su mahom u privatnom vlasništvu, njihovi vlasnici zarobljavaju rijeke i vode, koje su, ustvari javno dobro, i dovode u pitanje vodosnabdjevanje – kaže Bjelić.

Pročitajte još

Visoko na listi najvećih prijetnji prirodi jeste i ilegalna eksploatacija prirodnih resursa, od šljunka do krivolova i sječe šuma, zaključuje  Bjelić.

Profesorka Dušica Pešević sa odsjeka za ekologiju banjalučkog Prirodno-matematičkog fakulteta, ističe da je uz opasni otpad, poput piralena, jedan od najvećih problema i gomilanje komunalnog otpada.

– U mnogim opštinama imamo javne deponije, koje se ni po čemu ne razlikuju od divljih, jer nemaju sistem za zaštitu vazduha, voda, zemljišta ili biljnog i životinjskog svijeta – kaže Peševićeva.

Ističe i problem zagađenja vazduha, pogotovo u gradovima u kotlini, tokom zimskih mjeseci, te dodaje da su ozbiljni zagađivači vazduha i termoelektrane.

Magistrar ekologije Željko Aleksić posebno skreće pažnju na izazove sa kojima se, kad je komunalni otpad u pitanju, suočava Banjaluka.

– Komunalni otpad se uopšte ne reciklira, sve završava na jednoj gomili, na deponiji, a to je najgore rješenje. Zemlje poput Norveške i Danske recikliraju skoro sav otpad, Beč već godinama od otpada proizvodi struju, a Ljubljana ozbiljno radi na tome da uskoro postane grad sa nula otpada – kaže Aleksić.

Aleksić zaključuje da navedena rešenja zahtijevaju mnogo novca, ali i “još više odlučnosti i volje.”

Sječa šume opasnija i od piralena

– Mada je zagađenje piralenom trenutno u Banjaluci najveći problem, dugoročno gledano veća nam opasnost prijeti od sječe šuma nego od piralena – tvrdi ekolog Željko Aleksić. On objašnjava da će nekontrolisane sječe šuma neminovno dovesti do pomjeranja tla, klizišta, bujica i poplava, što na kraju krajeva može ozbiljno poremetiti i vodosnabdjevanje.

Aleksić dodaje da Banjaluka, koja slovi kao grad zelenila i ponosi se svojim Vrbasom, ustvari ima ozbiljan ekološki probem zbog ispuštanja kanalizacionih i drugih otpadnih voda direktno u Vrbas.

– Zbrinjavanje otpadnih voda morao bi biti jedan od prioriteta za grad Banjaluku – kaže Aleksić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu