Magazin

LAKO DO FIT LINIJE Odličnih 7 trikova uz koje će šetnja dati bolje rezultate

Ne treba ni ponavljati da je svakodnevno hodanje odličan saveznik svima onima kojima je zdravlje na prvom mjestu.

Žene šetaju
FOTO: FREEPIK

Čak i svakodnevna šetnja poput odlaska u kupovinu, u kombinaciji s dvadesetak minuta laganog vježbanja smanjuje rizik od preuranjene smrti. Naravno, hodanje nije samo tehnika kojom nastojite produžiti život. Ono je i odlična fizička aktivnost, oblik vježbanja koji vam može pomoći da postignete ciljeve koje imate kada su u pitanju zdravlje, kondicija i/ili gubitak tjelesne težine.

Ipak, koliko god hodanje bilo jednostavno, nije uvijek lako pronaći motivaciju za izlazak u šetnju. Problem se često poveća u hladnijem periodu godine, kada su dani kratki, a temperature niske, pa se lakše zavući pod dekicu nego se zaputiti u šetnju. Međutim tu su mali trikovi koji vam mogu pomoći da ne odustanete, odnosno da odradite zacrtanih pet, 10 ili više kilometara. Redovna aktivnost donijeće i bolje rezultate.

1. Pronađite društvo

Ako obično hodate sami, da vam šetnja ne bi dosadila, barem povremeno povedite društvo. To može biti vaš partner ili partnerica, kućni ljubimac, prijatelj, prijateljica… Bilo ko s kim ćete uživati u ugodnom razgovoru koji će vam poslužiti kao izvrsna motivacija za nastavak aktivnosti.

2.  Slušajte muziku/podkaste/audio knjige

Ako ste ipak tip koji uživa u solo šetnjama, ponekad tišinu možete razbiti omiljenom muzikom, zanimljivim podkastima ili audio knjigama. Naravno, muziku i sve drugo što odlučite slušati ne slušajte preglasno kako biste mogli pratiti šta se događa oko vas, posebno ako šetate dijelovima na kojima se odvija saobraćaj.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

3. Odaberite lijepu rutu

Proučite lokacije u blizini svog doma i za šetnju birajte lijepe i zanimljive rute. To ovisno o vašem mjestu stanovanja mogu biti šetnje oko jezera, uz rijeku, kroz šumu, lijepe ulice… Lijepe rute takođe su odlična motivacija jer ćete, osim u šetnji, uživati i u predivnim prizorima.

4. Zadajte si cilj

Ako imate omiljenu lokaciju za šetnju, da vam ne bi dosadila, zadajte si cilj da je kroz određeno vrijeme prolazite brže nego trenutno. Zadajte si cilj da u mjesec dana skratite potrebno vrijeme za prolazak rute za pet minuta. Svaki pomak veseli, a vi ćete imati odličnu motivaciju za svaki novi izlazak u šetnju.

5.  Pratite broj koraka (i pređenih kilometara)

Većina telefona u današnje vrijeme ima opciju praćenja broja koraka, a tu su i pametni satovi i ostala pomagala. I tu si možete zadati cilj, na primjer često spominjanih 10.000 koraka, zbog čega nećete odustati od šetnje dok ih ne pređete.

Pročitajte još

6. Takmičite se s prijateljima/kolegama

Prijatelji, partneri, kolege… ne moraju biti samo dobar poticaj ako hodaju s vama. Možete i organizovati međusobno takmičenje u hodanju. Zadajte si kilometre koje morate odraditi, broj koraka, broj šetnji u sedmici.. Sve možete začiniti i sitnim nagradama kako bi motivacija bila još veća.

7. Ako niste raspoloženi, u redu je preskočiti šetnju

Možda ste odlučili šetati pet dana u sedmici, ali taj peti dan baš vam se ne da. Možda ste umjesto do 17 radili do 19 sati i jednostavno ste preumorni. Možda vas boli glava. Možda samo ipak želite ostati pod onom dekicom. U redu je nekad preskočiti i isplaniranu aktivnost i idući put izaći u šetnju s dodatnom motivacijom. Jedna preskočena šetnja nikome neće nanijeti štetu. Potrudite se samo da se preskakanje ne pretvori u pravilo, piše Ljepotaizdravlje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu