Društvo

Nivo ekonomskog blagostanja: Evo kako je BiH rangirana prema posljednjim podacima

Nivo ekonomskog blagostanja u BiH, koji se izračunava na osnovu BDP po glavi stanovnika, daleko je ispod svjetskog prosjeka, manji je za oko 60 odsto, a u slučaju evropskog podaci su još porazniji.

Nivo ekonomskog blagostanja: Evo kako je BiH rangirana prema posljednjim podacima
FOTO: CENTRALNA BANKA BIH

Do ovog zaključka može se doći ukoliko se analiziraju posljednji zvanični podaci Međunarodnog monetarnog fond (MMF), iz kojih se može vidjeti da je BDP po glavi stanovnika u BiH samo 8.200 dolara, što je daleko manje od svjetskog prosjeka koji iznosi 13.440. Ta razlika je još veća ukoliko se napravi poređenje sa “naprednim ekonomijama” u kojima se on kreće čak oko 55.540 dolara, dakle sedam puta više.

Najbolje rangirane i na globalnom i evropskom nivou jesu Irska i Luksembur, dvije zemlje koje imaju 145.000 i 142.000 dolara po glavi stanovnika. Treće mjesto na globalnoj mapi zauzima preporođeni Singapur, a na evropskoj Švajcarska, koju prate Norveška, San Marino, Danska, Holandija i Island. 

Kada je u pitanju region – najbolje je rangirana Slovenija koja ima četiri puta bolji rezultat od BiH – BDP po glavi stanovnika 32.200 dolara. Slijedi Hrvatska sa 20.500, Crna Gora 11.300 i Srbija sa 10.850. Jedine evropske zemlje koje su se našle iza BiH su Albanija i Sjeverna Makedonija, uz malu razliku te Moldavija, Ukrajina i Bjelorusija, s kojom smo gotovo rame uz rame. 

Praveći paralele sa ostatkom svijeta, gotovo sve azijske, ali i latinoameričke države osim Perua i Bolivije imaju prema ovom matematičkom modelu viši nivo ekonomskog blagostanja od onog koji imaju građani BiH.

Ispred nas su i one države koje vrlo često nazivano egzotičnim, poput Barbadosa, Gvajane, Trinidan i Tobaga, Antik i Barbude. Primjera radi, Gvajana je daleko bolje rangirana od BiH, jer u ovoj zemlji BDP po glavni stanovnika iznosi više od 20.000 dolara.

Nešto bolja situacija je ako napravimo paralele sa zemljama Okeanije, ne uzimajući u obzir Australiju i Novi Zeland koji su daleko ispred Bih po nivou ekonomskog blagostanja. Da smo kojim slučajem smješteni negdje na Pacifiku, zauzeli bi visoko šesto mjesto i našli bi se za prsa ispred Kraljevine Tonga.

Pročitajte još

Kada su u pitanju afričke zemlje, prvih deset mjesta je već zauzeto. Desetoplasirani Tunis ima za 5.000 dolara veći BDP po glavi stanovnika od BiH. U boljem položaju su i Ekvatorijalna Gvineja i Gabon, dok je Bocvana u rangu BiH. Utjehe radi, iza BiH su ostali, ratom razrušena Libija, Južna Afrika, Namibija, Egipat, Alžir, Etiopija. 

Postoji mnogo načina da se različite ekonomije izmjere jedna u odnosu na drugu, ali poređenje zemalja prema BDP po glavi stanovnika ostaje jedna od najisprobanijih metoda kojom se određuje životni standard građana, odnosno nivo ekonomskog blagostanja u svijetu.

Nažalost, nije nam pomogla ni činjenica da manje zemlje sa manjim brojem stanovnika uglavnom bolje prolaze na ovoj rang-listi. Politika, nedostatak investicija, ali i višegodišnje političke blokade velikih infrastrukturnih projekata doveli su nas na, reklo bi se, sasvim zasluženo mjesto na globalnoj mapi ekonomskog blagostanja.

Luksemburg, Irska i Norveška vode na listi sa više od 100.000 dolara BDP po glavi stanovnika. Luksemburg je ključni centar za finansijske usluge u Evropi, Irska je sjedište mnogih multinacionalnih korporacija, a Norveška jedan od najvećih izvoznika energije u regionu, što objašnjava njihov relativni prosperitet, piše Glas Srpske.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije