Svijet

Putinov autoritet i reputacija pretrpjeli su trajnu štetu: Kakva se sudbina piše Vagneru i Prigožinu nakon pobune (FOTO)

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je u subotu da je šef Vagnera pristao napustiti Rusiju i otići u Bjelorusiju kao dio dogovora o okončanju njegove oružane pobune, dok će optužbe protiv njega za organizovanje pobune biti odbačene.

VAGNER GRUPA
FOTO: ARKADY BUDNITSKY/EPA

Peskov je dodao da su Vladimir Putin i bjeloruski diktator Aleksandar Lukašenko Prigožinu garantovali ličnu sigurnost.

Trenutno boravište šefa Vagnera nije poznato. Zadnji put je viđen kako napušta ruski grad Rostov-na-Donu kasno u subotu, u društvu mnoštva muškaraca koji su se okupili oko njega.

U audio poruci snimljenoj nedugo prije odlaska iz grada, Prigožin nije spomenuo egzil u Bjelorusiju, umjesto toga rekao je da je naredio svojim trupama da se vrate u njihove terenske kampove u područjima istočne Ukrajine pod ruskom okupacijom, gdje su se uz njih borili regularni vojnici Rusije.

Vojska se povukla iz Moskve, Putin se obratio javnosti

Prigožin je od tada bio neuobičajeno šutljiv, s obzirom na njegovo često korištenje društvenih medija. Mnoga pitanja u vezi s njegovom budućnošću ostaju bez odgovora, ne samo njegov nivo slobode i sigurnosti, što može da zavisi o toga šta će raditi u Bjelorusiji.

Putinov autoritet i reputacija pretrpjeli su trajnu štetu kao rezultat pobune, a Prigožinova kontinuirana prisutnost u javnosti mogla bi dodatno potkopati kredibilitet Kremlja. Ali poznato je da je Prigožin nemilosrdna i ambiciozna figura i neki posmatrači sumnjaju da će se zadovoljiti prijevremenom penzijom u Bjelorusiji.

Gdje su sada Vagnerovi vojnici?

Kada je Prigožin u petak najavio svoju pobunu, rekao je da zapovijeda snagama od 25 hiljada vojnika. Nakon što je preuzeo kontrolu nad Rostovom na Donu, grupa od pet hiljada ljudi navodno je poslana sjevernije prema Moskvi prije nego što im je naređeno da zaustave svoje napredovanje u regiji Lipetsk, oko 250 milja južno od ruske prijestolnice.

Jevgenij Prigožin komadant ruske privatne vojske wagner
FOTO: WAGNER/ANADOLIJA

Šef regije Lipetsk rekao je u nedjelju ujutro da su sve Vagnerove snage napustile njegovo područje, borci plaćenici su snimljeni kako napuštaju Rostov na Donu kasno u subotu, zajedno s Prigožinom. Nije odmah bilo jasno idu li sve trupe u svoje baze u istočnoj Ukrajini, kao što je izjavio Prigožin.

SAD je imao informaciju da Prigožin priprema izazvati rusku vojsku

Dok je Vagnerov marš trajao manje od 24 časa, čini se da je grupa nanijela određenu štetu ruskoj vojsci. Vagnerovi lovci oborili su sedam helikoptera, što je rezultiralo smrću 20 ruskih vojnika.

Znači li ovo kraj za Vagner

Prigožin je izgradio Vagner u moćnu silu tokom godina intervencija širom Afrike, Bliskog istoka i – u novije vrijeme – Ukrajine.

Ali u subotu je Kremlj nagovijestio raspuštanje grupe, a Peskov je rekao da će borci koji nisu učestvovali u maršu potpisati ugovore s ministarstvom odbrane.

Putin je prethodno rekao da bi sve “dobrovoljačke jedinice” trebale potpisati ugovore do 1. jula čime bi bile pod kontrolom ministra odbrane Sergeja Šojgua.

Peskov je dodao da Vagnerovi borci koji su učestvovali u pobuni neće biti procesuirani, s obzirom na njihova “prošla postignuća na frontu”.

Kako se Prigožinova pobuna razvijala, njegovu poslovnu stranicu na VK ruskoj platformi društvenih medija, zatvorile su ruske vlasti. Zatvoreno je i nekoliko Vagnerovih regrutnih centara širom zemlje.

Uprkos naizgled neuspjeloj pobuni i izjavama Peskova, čini se da su Vagnerovi borci u subotu bili u slavljeničkom raspoloženju, veseleći se dok su napuštali Rostov na Donu.

Analitičar ukazao na važan detalj: “Pogledajte reakciju ruskog stanovništva”

Vjeruje se da je Prigožin izuzetno popularan među svojim Vagnerovim trupama, a mnogi borci navodno su mu lično odani. Jedan bivši zapovjednik Vagnera rekao je da je “malo vjerovatno” da će se mnogi vojnici pridružiti redovnoj ruskoj vojsci.

Pročitajte još

– Vagnerove trupe neće se boriti za vojsku – rekao je, govoreći pod uslovom anonimnosti, ističući: “Ili Vagner ili ništa”.

Kako će se situacija reflektovati na Afriku?

Prigožinova budućnost će imati važne implikacije za Afriku, kontinent na kojem je Vagner stalno širio svoj politički, vojni i ekonomski uticaj.

Vagner ima oko pet hiljada vojnika stacioniranih širom Afrike, a kompanije povezane s Prigožinom potpisale su ugovore o sigurnosti i vojnoj pomoći s vladama Srednjoafričke Republike i Malija.

Takođe, se vjeruje da je Kremlj koristio Vagnerovu grupu u obje te zemlje kako bi ih uvukao u orbitu Rusije, na veliki užas njihove bivše kolonijalne sile, Francuske, prenosi N1.

Vagnerov mogući odlazak stvara nove neizvjesnosti za vlade u Africi koje su se oslanjale na grupe u pogledu sigurnosti i mogao bi zakomplikovati geopolitički uticaj Moskve na kontinentu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije