Digitalna Srpska

SLUČAJNO OBJAVLJEN PODATAK Zašto Gugl toliko želi da koristite Hrom pretraživač na Ajfon uređajima

Nedavno otkriće u antimonopolskom slučaju protiv Gugla privuklo je značajnu pažnju: Gugl plaća Eplu čak 36 odsto od prihoda dobijenog od pretraga na Safari pregledaču.

Čovjek drži u ruci Ajfon
FOTO: BALKAN TECH/YOUTUBE/SCREENSHOT

Ovaj podatak, koji nije trebalo da bude javno objavljen, slučajno je spomenut od strane svjedoka, izazvavši vidno negodovanje advokata Gugla. Direktor Alfabeta, Sundar Pičai, potvrdio je ovaj podatak tokom svjedočenja u drugom antimonopolskom slučaju.

Plaćanje 36 odsto od prihoda od pretrage je izuzetno visok procenat. U poređenju, Gugl uzima manji udio od 30 odsto na “in-app” kupovine putem Gugl Plej Prodavnice, što je tema antimonopolskog slučaja koji vodi “Epic Games” “protiv Gugla. Epl uzima 30 odsto od “in-app” kupovina kroz svoj Ep Prodavnice.

Gugl, izgleda, pristaje na lošiji ugovor sa Eplom nego što nudi drugima.

Tokom 2021. godine, Gugl je navodno platio Eplu 18 milijardi dolara (oko 18 milijardi evra) samo da bi Hrom bio podrazumijevani pregledač na Epl uređajima.

Pročitajte još

Za Gugl je očigledno izuzetno važno da korisnici Ajfona preuzmu Hrom aplikaciju i postave je kao svoj podrazumijevani pretraživač, jer bi to značilo da će morati manje da plaćaju Eplu.

Iako je Hrom znatno popularniji od Eplovog Safarija, posebno na desktop računarima, podaci sa “Similarweb” pokazuju da Safari i dalje ima oko 27 odsto tržišnog udjela uzimajući u obzir sve uređaje, uključujući mobilne telefone.

Radi konteksta, ukupni prihod Gugla od pretrage iznosio je 279.8 milijardi dolara (oko 280 milijardi evra) u 2022. godini, prenose Nezavisne novine.

18 milijardi dolara (oko 18 milijardi evra) koje Gugl plaća za to da Hrom bude podrazumijevani pregledač na Epl uređajima predstavlja značajan dio godišnjeg prihoda Epla, koji je prošle godine iznosio skoro 400 milijardi dolara (oko 400 miliona evra).

Bonus video:

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu