Politika

"Djeca odrastaju u ATMOSFERI SUKOBA, svađa i konflikata" Pucnjava u školi u Lukavcu novi alarm za uzbunu

Mjesec dana nakon nezapamćene tragedije u beogradskoj osnovnoj školi, umalo tragedija i u jednoj osnovnoj školi u BiH, što je ponovo otvorilo raspravu u javnosti kako ovakve stvari spriječiti i zbog čega su djeca postala toliko nasilna.

Pucnjava u osnovnoj školi u Lukavcu
FOTO: AHMED BEŠIĆ/ANADOLIJA

Maloljetni učenik (13) iz Lukavca u srijedu je ranio nastavnika engleskog jezika u Osnovnoj školi Lukavac, a ubrzo nakon toga je uhapšen.

Ministar bezbjednosti BiH Nenad Nešić pozvao je na hitnu reakciju svih nadležnih institucija, poručivši kako više nemamo vremena za čekanje.

FOTO: 
BN TELEVIZIJA / YOUTUBE / SCREENSHOT
FOTO: BN TELEVIZIJA / YOUTUBE / SCREENSHOT

– Trebamo preventivno da reagujemo. Očigledno je da atmosfera sukoba, svađa, konflikata dovela da imamo situaciju kao ovu što je u Lukavcu – poručio je Nešić.

Javni prostor zatrovan mržnjom

Slične poruke šalju i sociolozi, koji kažu da je javni prostor zatrovan mržnjom i verbalnim sukobima, čemu najviše doprinose političari i mediji, uključujući društvene mreže.

Sociolozi poručuju da se nasilje skoro svakodnevno propagira u javnom prostoru čime se šalje slika kako je ono dozvoljeno i poželjno.

Sociolog Vladimir Vasić slaže se sa onim što je rekao Nešić dodajući da problem nije samo u političarima, već i u medijima, ali i generalno u cijelom društvu.

Vladimir Vasić
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

– Ako samo pogledamo kakve vijesti pune medijske stupce, vidjećemo da su ključne riječi ubio, zlostavljao, optužio, kriminalac, ratni zločinac… Dakle, mi nekako djeci serviramo zločine. Pravimo patološko-socijalnu sredinu i prosto tako opšte socijalno stanje reflektuje ovo što imamo danas. Stvaraju se okolnosti straha, beznađa, neke patološke strukture u društvu – ocjenjuje Vasić za Srpskainfo.

Alibi za zločin

Dodaje da razlog zbog čega pojedinac, odnosno neka maloljetna osoba posegne za nasiljem je strah i nemogućnost socijalne adaptacije u društvu.   

Pročitajte još

– Mislim da je refleksija svih ovih nekih naših stanja u društvu konstantno vraćanje u prošlost, ovakav ili onakav narativ o ratu i ratnim zločincima, stalni naboj nekog straha, što izaziva nelagodu i osjećaj socijalnog bunta – ističe Vasić.

Navodi da je nakon posljednjih tragičnih događaja u Beogradu i Mladenovcu rekao da bi slično moglo da se dogodi i kod nas. Na žalost, kako ističe Vasić, bio je u pravu.

– To se desilo iz prostog razloga što pojedinac koristi opšte socijalno stanje kao alibi za činjenje svog zločina. Stvara se slika da je društvo nefunkcionalno i patološko, a ono što je najopasnije jeste što mladi ljudi gube povjerenje u osobe koje imaju upravljačke strukture u svojim rukama. Gube povjerenje u političare, zakonodavstvo, policiju… To je opasnost – navodi Vasić.

Kolateralna šteta

Smatra da naredni koraci trebaju biti usmjereni ka vraćanju digniteta tih institucija i vraćanju autoriteta pojedinaca.

Vasić ističe da su nastavnici i profesori izgubili kontrolu nad djecom, a isto su izgubili i roditelji. Tvrdi da su vaspitno obrazovne institucije potpuno degradirane.

– Mi kao društvo sagledavamo posljedice i jaku malu pažnju posvećujemo uzrocima. Taj neki konstantan osećaj straha među populacijom dovodi do toga da djeca, iz straha, jer misle da je socijalna sredina uperena protiv njih, te da je stanje loše, koriste to stanje da urade neki zločin. Vode se time da je sistem loš, da nema zakonodavstva i sudova, i da im se ne može ništa loše desiti – ističe Vasić.

Smatra da dobar dio odgovornosti nosi sistem, a da su djeca kolateralna šteta.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije