Banjaluka

Banjaluka pred novom političkom krizom: Većina u Skupštini, bez potpisa US, odgodila sjednicu (FOTO)

Nova godina nije donijela promjene u radu Skupštine grada Banjaluka. Nastavljena je stara praksa, sjednice se odgađaju, što opet dovodi do zakašnjenja u donošenju odluka, koje su važne za funkcionisanje grada.

odbornici u skupštinskim klupama
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Gubitnici su građani Banjaluke, koji  će opet morati čekati da se dogovore gradonačelnik Draško Stanivuković i većina u Skupštini grada.

Ti zaključci se mogu izvući iz posljednjih događaja, koji grad na Vrbasu guraju u novu političku krizu, a opet su u centru oni koji čine vlast u Banjaluci. Lani su razlozi većine trzavica vrtili oko gradskih finansija i isplate naknada za porodilje i zdravstvene radnike, a ove je na tapetu došao novi – borba za glasove u mjesnim zajednicama.

Objašnjenje iz Skupštine

Naime, iznenada je otkazano zasjedanje, koje je bilo planirano za 9. februar, a za novi datum održavanja određen je 24. februar. Predsjednik Skupštine grada Mladen Ilić je objasnio da je to urađeno „da bi o svim bitnim tačkama bile konsultovane mjesne zajednice, čiji će novi savjeti biti izabrani 20. februara“.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ilić je naglasio da su tačke koje se nalaze na narednoj sjednici gradskog parlamenta nešto što treba da prođe i kroz savjete mjesnih zajednica, navodeći da su aktuelni savjeti u v.d. mandatu, iako, kako je rekao, zakon tako nešto ne poznaje.

U pitanju su prijedlozi programa uređenja građevinskog zemljišta, te zajedničke komunalne potrošnje, dokumenti u kojima su detaljnije razrađena ulaganja koja će se iz budžeta grada finansirati po mjesnim zajednicama.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Vjerujem da je ovo najbolje moguće rješenje u ovom momentu. Tako ćemo ovu sjednicu skupštine zakazati par dana nakon izbora za savjete mjesnih zajednica. Nećemo imati mogućnost da slušamo priče kao do sada da sve mjesne zajednice drži SNSD, nego, evo, izbori su pred nama. Siguran sam da ćemo svi zajedno ostvariti najbolji mogući rezultat, ali i sadašnja opozicija u Banjaluci će imati mogućnost da da određene stavove kada je riječ o njihovim idejama o razvoju grada – naglasio je Ilić.

Pročitajte još

On je rekao da je odluku o odgađanju sjednice donio nakon konsultacija sa šefovima klubova odbornika SNSD, grupe Demos, SP i nezavisnog odbornika Saše Čudića, odnosno predstavnika skupštinske većine. Interesantno je da se na tom spisku ne nalazi jedan od članova većine u gradskom parlamentu, Ujedinjena Srpska, što može biti naznaka da nisu svi u skupštinskoj većini saglasni s tim potezom.

Iako nema njihovog potpisa, šef Kluba odbornika US u Skupštini grada, Neven Stanić, tvrdi da nema ničeg spornog.

– Niko iz kluba nije mogao doći na potpisivanje taj dan, tako da smo dogovorili da zahtjev ide bez našeg potpisa – objasnio je Stanić.

“Izmišljeni razlozi”

Reakcija nije izostala ni od druge strane u ovom političkom sukobu. Gradonačelnik Draško Stanivuković je poručio da je skupštinska većina odlaganjem sjednice još jednom pokazala „svoju političku nepismenost, neprincipijelnost i nepoštovanje dogovora“.

U Skupštini kažu da je razlog to što još uvijek nisu izabrani članovi savjeta mjesnih zajednica, a gradonačelnik poručuje da je to bilo poznato i kada se prvobitni termin za održavanje skupštine zakazivao.

– Ovo je još jedno u nizu odgađanja sjednice sa izmišljenim razlogom, ovaj put su to izbori za članove Savjeta u mjesnim zajednicama. Kada smo imali Kolegijum i svi jednoglasno usvojili datum održavanje sjednice znalo se da će 20. februara biti izbori. Vrlo je jasno da ako budu izabrani 20. februara, prije početka marta ne mogu biti konstituisani Savjeti. Takođe, treba im sedam dana da daju mišljenje, znači definitivno ne može prije marta – rekao je Stanivuković, dodavši da je zanimljivo to što nisu sve stranke skupštinske većine potpisale ovaj zahtjev.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Napominje i da Grad na ovaj način gubi januarsku i februarsku sjednicu.

– Sjednice su jako važne zbog regulacionih planova, programa, i svih akata zbog građevinske sezone koja treba da krene u martu – rekao je Stanivuković.

Dodaje da će iskoristiti svoj autoritet da pozove ostale odbornike da podnesu zahtjev da se sjednica ipak održi.

Ističe da niko nije naivan, te tvrdi da skupštinska većina odlaže sjednicu iz dva razloga.

– Prvi je da odugovlače i blokiraju rad, kao što su to radili ranije, a drugi je nemogućnost podjele stranačkog plijena, javnih preduzeća i organizacija poput TOBL, kako su to inače radili. Njih veže samo interes, a interesne grupe nisu dugo održive – rekao je Stanivuković.

Građani kao taoci

Usred ove borbe se nalaze građani Banjaluke, koji su za politikologa Nebojšu Tojagića od lani postali taoci u ovoj političkoj borbi.

– Oni će podnijeti najveći teret ovog političkog nadmudrivanja. Siguran sam da je SNSD-ova volja unutar skupštinske većine za sve članove koalicije zapovijed i da se o tome više i ne raspravlja. Posebno nakon disharmonije oko usvajanja budžeta – poručio je on.

Kaže da je teško shvatiti zašto je SNSD tražio odlaganje, jer su, kako objašnjava, „problemi i prioriteti stanovnika mjesnih zajednica i od ranije poznati i vlasti i opoziciji”.

Nebojša Tojagić
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Štaviše, savjeti MZ i građani kroz proceduru usvajanja budžeta i javne rasprave, preko sajta Grada i drugim načinima, već su označili ono što im smeta i kakvi su im stavovi o zajedničkoj komunalnoj potrošnji i slično. S druge strane, nakon izbora tek ide formiranje savjeta mjesnih zajednica i izbor predsjednika Savjeta što se sigurno neće dogoditi u par dana od održavanja izbora. Apsolutno je nerealno da će u ta tri dana, od izbora do sjednice Skupštine, doći do “konsultacija s mjesnim zajednicama”, kako to najavljuje predsjednik Skupštine Mladen Ilić – naglasio je Tojagić.

Smatra da se radi o izgovoru za odlaganje i jednoj dozi optimizma SNSD pred izbore za savjete MZ.

– Iskreno sam očekivao da će SNSD iskoristiti ovo skupštinsko zasjedanje za svojevrsnu promociju svojih stavova i ideja pred same izbore – kazao je Tojagić.

Uvod u opšte izbore

Nebojša Tojagić je naveo da su obje političke opcije svjesne važnosti predstojećih izbora u mjesnim zajednicama, te da ih vide kao uvertiru u opšte, koji se trebaju održati u drugoj polovini ove godine.

-Sama činjenica da SDS i PDP po prvi put učestvuju u izborima sa savjete MZ, te da prvi put SNSD sa koalicionim partnerima ima zajedničke liste ukazuje na to da su i pozicija i opozicija svjesni značaja ovih izbora. I za jedne i za druge ovo je svojevrsni referendum, koji će pokazati raspoloženje građana prema dosadašnjem mandatu gradonačelnika ali i generalna proba mjesnih i rejonskih organizacija, te članstva na području grada. Vidjećemo kako će to sve funkcionisati, što zbog specifičnog načina glasanja, što zbog (ne) aktivnosti kolacionih partnera SNSD na terenu – poručio je Tojagić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu