Magazin

Nova studija otkriva: Gojazni dječaci često postaju neplodni muškarci

Kada se dječaci tokom djetinjstva susreću sa problemom viška kilograma, na tijelu se dešavaju fiziološke promjene koje im uskraćuju mogućnost da jednog dana postanu očevi.

Nova studija otkriva: Gojazni dječaci često postaju neplodni muškarci
FOTO: BBC NEWS/YOUTUBE/SCREENSHOT

Procijenjeno da će dječaci biti gojazni do 35. godine, i to 60 odsto njih.

Paralelno sa padom broja spermatozoida, prevalencija gojaznosti kod djece povećala se širom svijeta sa 32 na 42 miliona. S tim u vezi istraživači procjenjuju da će oko 60 odsto djece danas biti gojazno do svoje 35. godine.

Italijanska istraživanja takođe su otkrila hipotrofiju testisa kod skoro četvrtine mladića od 18 do 19 godina, čija je buduća plodnost, stoga bila ugrožena. Različiti uslovi životne sredine (uključujući izloženost hemikalijama koje ometaju endokrini sistem) i lične navike (kao što su sjedentarni način života ili poremećaji u ishrani) dramatično su se promijenili u posljednjih nekoliko decenija.

Pročitajte još

Dječaci koji nisu gojazni imaju 1,5 veći volumen testisa

Uticaj gojaznosti i metaboličkih poremećaja koji utiču na rast testisa u djetinjstvu nije poznat. Istraživači su ovdje izvršili retrospektivnu studiju poprečnog presjeka na djeci i adolescentima uzrasta od 2 do 18 godina, koju su analizirali istraživači Jedinice za pedijatrijsku endokrinologiju na University of Catania na Siciliji, radi kontrole tjelesne težine.

Tim istraživača prikupio je podatke o zapremini testisa, starosti, indeksu tjelesne mase i insulinskoj rezistenciji kod 268 djece i adolescenata. Otkrili su da dječaci sa normalnom težinom imaju 1,5 puta veći volumen testisa u poređenju sa onima koji su bili gojazni ili gojazni u peripubertetskom dobu.

Gojazni dječaci obično imaju hiperinsulinemiju

Dječaci i adolescenti u studiji sa normalnim nivoom insulina imali su 1,5-2 puta veći volumen testisa u poređenju sa onima sa hiperinsulinemijom ili abnormalno visoka količina insulina u tijelu, stanjem koje se često dovozi u vezi sa dijabetesom tipa 2 a u kojem pacijenti imaju veoma visok nivo insulina u krvi. Tako su oni sa prekomjernom težinom, gojazni dječaci, sa hiperinsulinemijom ili insulinskom rezistencijom pokazali manji volumen testisa od svojih zdravih vršnjaka.

Pročitajte još

Pažljivija kontrola tjelesne težine u detinjstvu mogla bi da predstavlja strategiju prevencije

S obzirom na to da manji volumen testisa predviđa lošiju proizvodnju sperme u odraslom dobu, istraživači vjeruju da gubitak težine može da pomogne pacijentima da izbjegnu neplodnost kasnije u životu, prenosi E-klinika.

– Iako je prevalencija gojaznosti u djetinjstvu sve veća širom svijeta, uticaj gojaznosti i povezanih metaboličkih poremećaja na rast testisa nije dobro poznat – ocijenila je dr Rozela Kanjerela sa Univerziteta u Katanji, jedna od autora ovog istraživačkog rada.

– U ovoj studiji smo otkrili da je prekomjerna težina ili gojaznost u vezi sa nižim peri-pubertalnim volumenom testisa. Pored toga, utvrđeno je da komorbiditeti koji imaju veze sa gojaznošću, kao što su hiperinsulinemija i insulinska rezistencija, utiču na zapreminu testisa prije i poslije puberteta. Stoga vjerujemo kako bi pažljivija kontrola tjelesne težine u djetinjstvu mogla da predstavlja strategiju prevencije za održavanje funkcije testisa kasnije u životu – istakla je dr Cannarella.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije