Magazin

(FOTO) Samo vam je potreban jedan sastojak: Trik da vam se RIBA NIKAD NE ZALIJEPI za dno tiganja

Često se dešava da se riba, dok je pržite, zalijepi za tiganj.

(FOTO) Samo vam je potreban jedan sastojak: Trik da vam se RIBA NIKAD NE ZALIJEPI za dno tiganja
FOTO: KUHINJA RECEPTI/YOUTUBE/SCREENSHOT

 Otkrivamo trik koji veoma jednostavno otklanja taj problem, pa sada možete da spremate kod kuće i da ne brinete, jer će uvijek ispasti savršeno.

Sve što treba da uradite jeste da tiganj zagrejete na umjerenoj temperaturi, pa tek onda sipajte malo ulja.

Nakon toga blago posolite i vodite računa da je so po cjelom tiganju (ne treba puno soli, ali je lijepo rasporedite).

Tek onda možete da dodate ribu, ali nju ne morate da solite. Ovaj trik će vam pomoći da se riba ne zalijepi, ali takođe i da ne prska tokom prženja, prenosi Žena Blic.

Kako pripremati ribu

Generalno pravilo jeste da je meso ribe veoma nježno i da se lako lomi na povišenim temperaturama, pa treba da se obrađuje na nižim temperaturama i kraće vrijeme, ali nije svaka vrsta ribe pogodna za pečenje, grilovanje i kuvanje.

Pročitajte još

Riba koja je izvrsna za roštilj možda neće dobro da se spremi u rerni, i obrnuto, zato vam otkrivamo koja riba je najprikladnija za određene metode termičke obrade.

Riba koja je pogodna za kuvanje

Ako želite da kuvate ribu, onda je najbolje da to bude neka tanja riba poput zubaca ili riba koja ima više mesa u predjelu glave poput škarpine. Iako se preporučuje da se kuvati cjela riba sa kostima, kako bi tečnost u kojoj se kuvala mogla da se iskoristi za supu, mogu da se skuvaju i već očišćeni riblji fileti.

Riba koja je idealna za poširanje

Poširanje podrazumijeva obradu namirnice na temperaturama između 70 i 82 stepena celzijusa u tečnosti koja lagano vri. Ovaj način termičke obrade je idealan za ribu jer riba poširanjem ostaje meka i sočna, pa se ne raspada, a zadržava većinu nutrijenata i arome. Poširaju se većinom fileti, a najprikladniji su fileti bakalara, orade, oslića i brancina. Trajanje poširanja ribe zavisi od debljine fileta i iznosi oko 7 do 10 minuta.

Riba za gril

Malo veći odresci ribe poput tune i sabljarke idealni su za pečenje na roštilju, kao i cijeli komadi bele ribe poput orade, kovača, brancina i oslića koji će na roštilju da poprime prijatan dimljeni ukus. obavezno ribu premažite uljem prije spuštanja na gril.

Riba koja je idealna za pečenje

Pečenje u rerni je najlakši način da se pripremi ribu u komadu, a da ona pritom zadrži sve svoje sokove. Potražite komade veće ribe kao što su arktički ugalj, tilapija, iverak, bakalar, grgeč, som i snaper. Ribu možete da pečete samostalno ili u kombinaciji s povrćem, a najbolji način da zadrži sočnost je pečenjem u aluminijumskoj foliji. Manja temperatura između 180 i 200 stepeni prikladna je za manje filete, dok veća riba (teža od 2,5 kg) zahtjeva i veću temperaturu od 220 stepeni.

Vrsta ribe koja je odlična za prženje i pohovanje

Razne vrste riba mogu da se prže,ali je najbolje da se odabere što sitnija riba poput srdele, girica, inćuna ili ribljih fileta oslića, aljaške kolje, bakalara, morskog psa i crvenog bodečnjaka.

Za prženje filea bakalara na tiganju dovoljno je da se dobro osuši i poprži sa obe strane na nauljenom tiganju na srednje jakoj vatri oko 12 minuta, dok je osliću i crvenom bodečnjaku dovoljno svega 5 minuta, navodi Miss7gastro.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu