Magazin

Zdravim navikama do boljeg zdravlja: Evo šta jesti ako vas muči probava

Pravilnom ishranom, dovoljnim unosom tečnosti i konzumacijom određenih namirnica koje povoljno djeluju na probavu, možemo spriječiti neke od poteškoća u poput: nadutosti, gasova, zatvora, gastritisa i žgaravice.

Zdravim navikama do boljeg zdravlja: Evo šta jesti ako vas muči probava
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Konzumiranje određenih vrsta hrane ili nagle promjene u ishrani mogu rezultovati problemima s probavom.

Dodajte hranu biljnog porijekla

Prije svega, jedite hranu bogatu cjelovitim žitaricama, povrćem, voćem, orašastim plodovima, sjemenkama, grahom i lećom.

Biljna prehrana ne znači jesti isključivo namirnice biljnog porijkela, ali barem polovina vašeg tanjira trebala bi biti biljna hrana, koja nam osigurava mnoge korisne vitamine, minerale i antioksidanse te je prepuna vlakana.

Važno je jesti raznovrsno voće i povrće različitih boja. Svaki biljni pigment pruža različite hranjive tvari ili fitohemikalije koje nude niz različitih zdravstvenih dobrobiti kao što su ojačani imuni sistem i smanjena upala. Sve odrasle osobe trebale bi konzumirati ukupno tri do pet obroka bogatih žitaricama dnevno, od čega bi barem polovina trebale biti cjelovite žitarice. Neke lako dostupne cjelovite žitarice uključuju ječam, kvinoju, integralno pšenično brašno, divlju i smeđu rižu i zobene pahuljice. Ove namirnice sadrže više vitamina, minerala, vlakana, esencijalnih masnih kiselina, antioksidansa i fitohemikalija.

Ne zaboravite na vlakna

Vlakna iz biljnih namirnica ključna su za zdravlje probave uopšteno. Vlakna normalizuju rad crijeva, povećavaju težinu i veličinu vaše stolice i omekšavaju je.

Obilnu stolicu lakše je izbaciti, čime se smanjuje mogućnost zatvora. Ako imate rijetku, vodenastu stolicu, vlakna mogu pomoći u njenom stvrdnjavanju jer apsorbuju vodu i povećavaju masu stolice. Vlakna takođe pomažu i održavanju zdravlja crijeva. Ako osoba nije navikla često jesti vlakna, najbolje je polako povećavati unos vlakana, počevši od onih topivih kao što su zobena kaša, jabuke i banane. Dodajte oko jednu porciju vlakana u prehranu svakih 4-5 dana. Prebrzo povećanje unosa vlakana može takođe biti loše za probavu.

Pročitajte još

Voda je jako važna

Pijenje puno vode je takođe važno, jer se kombinuje s vlaknima i dodaje masu stolici. Nema brige da voda razrjeđuje ili slabi probavne sokove ili ometa probavu. Zapravo, pijenje vode tokom ili nakon obroka pomaže vašem tijelu u razgradnji i prerađivanju hranu. Voda je ključna za dobro zdravlje te pomažu u razgradnji hrane kako bi vaše tijelo moglo apsorbisati i iskoristiti hranjive tvari. Voda takođe čini stolicu mekšom, što pomaže u sprečavanju zatvora. Odaberite vodu kada je to moguće umjesto pića punih šećera. Dobar način da budete sigurni da unosite dovoljno tečnosti je da popijete čašu vode uz svaki obrok, prenosi Ordinacija.hr.

Njegujte svoj crijevni mikrobiom

Ljudski organizam sadrži 90 odsto bakterija koje su organizovane u zajednice koje nazivamo mikrobiomi. Mikrobiom u crijevima jeste izuzetno bitan jer se sumnja da njegov disbalans učestvuje u razvoju mnogih nezaraznih hroničnih stanja i bolesti, pretilosti, depresije, autizma, alergija te sasvim sigurno najviše bolesti povezanih s probavnim sistemom. Ishrana koja sadrži razne vrste hrane bogate hranjivim tvarima, hranu koja sadrži vlakna i probiotičke izvore hrane pomaže u oblikovanju mikrobiote debelog crijeva. Hrana koja sadrži probiotike takođe može pomoći u podsticanju rasta crijevne flore u debelom crijevu. Oni koji žele povećati unos probiotika mogu probati namirnice kao što su jogurt, kefir, kimchi, kombuća, tempeh, kefir, miso i kiseli kupus.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu