Politika

Da li je u Sarajevu novinarima zabranjeno da pitaju: Zbog intervjua sa Malagurskim, ekipi O kanala upućene uvrede i prijetnje (VIDEO)

Nakon emitovanja intervjua sa Borisom Malagurskim na sarajevskom O kanalu, ova medijska kuća i novinar Kenan Ćosić našli su se pod neviđenim pritiskom razjarene javnosti, pa čak i pokušajem linča.

Malaguski O kanal foto screenshot-O kanal-youtube
FOTO: O KANAL/YOUTUBE/SCREENSHOT

Razgovor sa autorom dokumentarnog filma „Republika Srpska: Borba za slobodu“ bio je novinarski izazov, budući da je ovaj film izazvao brojne kontroverzne reakcije, a vlasti mnogih gradova, uključujući i Sarajevo, zabranile su njegovo prikazivanje.

Međutim, tako ne misle ostrašćeni pojedinci koji su uputili brojne uvrede i prijetnje Oslobođenju, a da, sigurni smo, prije toga nikada nisu pogledali ovaj film.

Neki od užasavajućih komentara na mrežama glase: „U nekom drugom vremenu ljude poput Kenana bi vješali na trgovima, za primjer“, „Ćosiću, jesi li se ikad vozao u gepeku“, „Kenan (Dobrica) Ćosić, vlaška faca, vlaški porivi“…

Nakon ovih i sličnih stavova, od kojih mnogi nisu za objavu, nego za hapšenje njihovih autora, postavlja se pitanje da li je novinarima, naročito u glavnom gradu BiH, zabranjeno da pitaju i razgovaraju o bilo čemu što nije u skladu sa nečijom politikom, stereotipima, propagandom ili čak mržnjom?

Ćosić kaže da je iznenađen brojnim prijetnjama smrću, od kojih su mnoge užasavajuće, a koje su on i cijela medijska grupacija dobili putem društvenih mreža.

– Razlog je intervju sa režiserom Borisom Malagurskim. Prijetnje su dokumentovane, dalje više nego vidljive na mrežama i, naravno, prijavljene. No, vratimo se intervjuu. Film, zbog kojeg sam razgovarao sa režiserom, prvo smo pogledali, jer je to bilo neophodno da bismo uopšte razgovarali. Vjerujem da je Bosna i Hercegovina zemlja kojoj najviše nedostaje razgovora, ako hoćete o svim teškim temama – kaže Ćosić.

Podsjeća da je Malagurski tokom intervjua u više navrata rekao da poštuje presude suda u Hagu, čak i podatak da je ekipa filma, na njegovo insistiranje, otišla u Potočare i odala počast ubijenim Bošnjacima Srebrenice i okoline u julu 1995. godine.

– U filmu se, takođe, u kratkom dijelu koji se dotiče perioda agresije na BiH, više nego jasno navodi da je Haški tribunal presudio da su srpske snage počinile genocid u Srebrenici. Uvjeren sam da Bosni i Hercegovini nedostaje razgovora, a novinari i mediji bi morali biti inicijatori dijaloga. Medijska grupacija Oslobođenje je dokazala da je otvorena za sve sagovornike i teme. U Sarajevu smo, možda treba podsjetiti, bezbroj puta razgovarali o filmovima koji su tematizovali rat, a koji nikada nisu prikazani u Republici Srpskoj niti je iko razgovarao s njihovim autorima, za razliku od Beograda gdje su ih mediji, makar opozicioni, pozivali za sagovornike i prikazivali – rekao je Kenan Ćosić, šef Superdeska medijske grupacije Oslobođenje.

Kenan Cosic voditelj O kanala
FOTO: O KANAL/YOUTUBE/SCREENSHOT

Boris Malagurski kaže da su oni koji napadaju njega, film i O kanal, zapravo ljudi koji nisu film ni vidjeli.

– Drago mi je što je prije razgovora sa mnom na tu temu novinar pristao i da pogleda film. Mislim da je vrlo važno biti upućen u sadržaj filma prije komentarisanja. Oni koji napadaju, zapravo napadaju jednu predstavu o filmu koju su stvorili pojedini mediji, nevladin sektor, bošnjačke organizacije u dijaspori i ekstremisti, koji su film napadali naslijepo. A onda to prenose na novinare O kanala koji su se poneli krajnje profesionalno prema meni i toj temi – kaže Malagurski za Srpskainfo.

Pročitajte još

Kako kaže, svi koji su pogledali emisiju vidjeli su da je novinar i voditelj imao kritičan stav prema filmu.

– Ali, on je u tim kritikama govorio kao neko ko je film vidio, a ne neko ko govori napamet. On je mene suočio sa tim kritikama, ali mi je i dao priliku da na njih odgovorim. I to je ono što bi trebalo da bude uloga svakog novinara. Novinar koji ne želi da postavlja pitanja, da ugosti one sa kojima se možda ne slaže, nije novinar nego populista. Zahvalan sam O kanalu koji je pokazao visok stepen profesionalizma. Oni pokazuju da je dijalog ipak moguć uprkos svim pritiscima i prijetnjama. Dijalog ne smije da strada – zaključuje Malagurski.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije