Društvo

KALIMERA - Dobro jutro, Grčka!

Velika je vjerovatnoća da se baš ovog ljeta nađete u Grčkoj. Ljetni aranžmani mogu se pronaći po dosta povoljnim cijenama preko agencije Kontiki iz Banjaluke, a svaki kutak te prekrasne mediteranske države postaje sve popularniji.

Napflio amfiteatar
FOTO: SANJA JOVIĆ/RINGIER

Od 1. jula imate čarter letove iz Banjaluke ka Grčkoj, koja je poznata po bogatoj istoriji, jer je riječ o jednoj od najstarijih država na svijetu. Turistima je privlačna i zbog odlične eno-gastronomske ponude.

Priliku da obiđete Peloponez i Korintski kanal imate u agenciji Kontiki sa rezervacijom omiljenog ljetovališta u Lutrakiju.

Napflio amfiteatar
FOTO: SANJA JOVIĆ/RINGIER

Lutraki je popularno ljetovalište pripojeno Korintu. Par hiljada stanovnika živi tokom cijele godine. Ima veliki kapacitet i dosta hotela i restorana. Ovde se sjati pola Atine ljeti, a udaljen je samo 80 km od glavnog grada Grčke.

Cijeli Korintski zaliv je izuzetno bogat ribom, tako da restorani imaju svježu ribu, a cijene su više nego povoljne. Ovo mjesto je bilo popularno još od drevnih vremena po termalnim vodama. Ovdje je divno ljetovati, pogotovo ako vam je potrebna terapija toplinom. Lutraki znači – Banjica.

Popularan je i vjerski turizam, Grci dolaze zbog dva manastira, koja se nalaze na brdu; oba su ženska. Jedan je zatvorenog tipa, sa periodičnom posjetom, a drugi je veći, na većoj nadmorskoj visini od 800 metara, posvećen Svecu Patapiusu.

Korintski je kanal zbog prekrasnih prizora i fascinantnih činjenica o njegovu nastanku jedna od glavnih turističkih atrakcija Grčkoj.

Korinsti zaliv je dugačak oko 150 km, širine oko 30 km, najveće dubine 935 metara. Bogat je ribom, sadrži puno manjih ribarskih mjestašaca.

Pogled na Korintski zaliv (Grčka).

Posted by Srpskainfo.com on Tuesday, June 6, 2023

Korintski kanal razdvaja kopneni dio Grčke (Atika) od Peloponeza, najvećeg poluostrva, čineći ga ostrvom. Istovremeno povezuje Korintski i Saronski zaliv, odnosno Jonsko sa Egejskim morem. Dugačak je 6,3 km, širok između 21 i 24 metra, njegova dubina varira od 7,5 do 8 metara.

Korintski kanal
FOTO: SANJA JOVIĆ/RINGIER

Prava je turistička atrakcija. Godišnje, kroz njega prođe 15.000 brodova. Stijene koje okružuju kanal su prirodnog porijekla i dosežu visinu od 75 metara od površine mora. Zato je možda i najfascinantniji pogled i doživljaj upravo sa malog mosta unutar kanala, na putu od Kazina Lutraki ka Korintu.

Uglavnom se koristi za turističke brodove i jahte do 16 metara širine i gazom do 7 metara. Građen je 11 godina, a završen 1893. godine. Njegovom se izgradnjom uštedjelo oko 700 kilometara plovnog puta oko Peloponeza.

Većina je Kanal vidjela sa puta, odozgo, ali je pravi doživljaj kad uđete unutar njega. Na tom putu postoji most koji se diže i spušta kada prolaze brodovi pa vam se može desiti da čekate na semaforu.

Kažu da je sreća vidjeti brod kako plovi kroz Korintski kanal!

Za Korint se može reći da ima tri velike osnove starog antičkog duha; bile su Ideja, Ljepota i Tišina. 

Razmislite o dodatnoj avanturi, i to iznad Korintskog kanala – bungee jumpingu.  Ljubitelji avanturizma su se dobro dosjetili tako da ovdje možete naći jedan od najpoznatijih bungeeja na ovom mjestu. Sigurno da skakanjem možete još jednom da razmotrite ljepote Korintskog kanala i sam osjećaj plavetnila će vam odagnati potencijalni strah. Cijena skoka, snimke Go Pro kamere, majicu i nezaboravan doživljaj možete platiti 80 evra.

Korintski kanal Bangee jumping
FOTO: SANJA JOVIĆ/RINGIER

Krenuli smo dalje put Mikene. Našla sam Mikenu pod samim nebeskim svodom. To je u vrhu jednog brda, pa je izgledalo da se cijeli ovaj predeo diže u nebo.

Mikena je bila jedna od najvažnijih centara grčke civilizacije i vojno utvrđenje koje je dominiralo velikim dijelom Grčke. Blokovi stijena koje čine zidine su ogromni, tako da se vjeruje da su ih zidali kiklopi.

Medijska ekipa na Mikeni
FOTO: SANJA JOVIĆ/RINGIER

Najpoznatiji spomenik na Mikeni su Lavlja vrata. Homer je u svojim epovima pjevao o zlatnoj Mikeni, ali dugo nisu shvatali zbog čega, sve dok kasnije nisu otkrili veliku količinu zlata u grobnicama. U muzeju koji se nalazi na podno brda možemo vidjeti originalne eksponate, zlatne maske, posuđe, nakit i slično. Ovdje se nalazi i grobnica Agamemnona, kralja Mikene, koji je komandovao grčkim oružanim snagama tokom Trojanskog rata.

Mikena Lavlja vrata
FOTO: SANJA JOVIĆ/RINGIER
Ulaz Mikena
FOTO: SANJA JOVIĆ/RINGIER
Muzej
FOTO: SANJA JOVIĆ/RINGIER
Muzej u Epidaurusu
FOTO: SANJA JOVIĆ/RINGIER

Obilazak Epidaurusa, rodnog mjesta Apolonovog sina Eskulapa – boga farmacije i medicine, obilazak pozorišta iz 4. vijeka prije nove ere, koje poznato po svojoj akustičnosti i u kome se i dan-danas izvode Sofoklove i Euripidove tragedije, ekipu Srpkainfo je oduševilo.

Naša zadnja destinacija za taj dan je bio Nafplio. Primorski gradić koji se nalazi na Peloponezu i koji je nekad bio važna primorska luka.

Naflio je destinacija koja nudi nešto drugačije u Grčkoj – venecijanski šarm kombinovan sa grčkom tradicijom i ljepotama. Ovo je mali grad u  Argolidskom zalivu, na sjeveroistoku Peloponeza, koji  će vas na prvi pogled osvojiti svojim šarmom. Takođe, bio je prva prijestonica novonastale Grčke države između 1823. i 1834. godine, tako da u gradu možete vidjeti i zgradu tadašnjeg prvog grčkog parlamenta.

Nafplio
FOTO: SANJA JOVIĆ/RINGIER
Nafplio grad
FOTO: SANJA JOVIĆ/RINGIER
Napflio amfiteatar
FOTO: SANJA JOVIĆ/RINGIER
Nafplio
FOTO: SANJA JOVIĆ/RINGIER

Prema mitologiji, osnovao ga je Nafplios, Posejdonov sin. Vojnici ovog grada su učestvovali u Trojanskom ratu. Franački, mletački i turski osvajači ostavili su svoj trag, pa se i danas ovdje mogu vidjeti prelijepi srednjevjekovni dvorci, spomenici, statue, osmanske fontane i neoklasične građevine.

Turci su ovdje bili samo 100 godina, tako da njihov uticaj nije ostavio veliki trag u arhitekturi. Najveći pečat su dali Venecijanci, a Grci su ga dotjerali i dali mu svoj grčki šarm.

Uticaj različitih kultura i stilova će vas navesti da se zapitate da li ste u Italiji, Turskoj, Francuskoj ili Grčkoj. Ovo je odlična destinacija za ljubitelje šetnje. Stari grad koji krasi lavirintom uskih ulica, skriveni trgovi, živopisne taverne, šarenilo dućana i raskoš bugenvilija.

Influeserke Ivana Vidić i Sandra Maričić
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
Influeserke Ivana Vidić i Sandra Maričić u šetnji

U gradu živi 17.000 stanovnika, među kojima i veliki broj Srba, a od Atine je udaljen 120 km.

Kao što Jovan Dučić kaže:

“Nema ovdje nijedne stope tla kuda nije prošao jedan bog, ni kamena na kojem se nije odmorio jedan mudrac, ni tačke vidika na kojem se nisu zamislile oči kakvog pjesnika, ni puta kojim nije dotrčao kakav heroj da primi maslinov vijenac pobjede, ni brežuljka sa kojega nisu izgovorene najblistavije riječi besjednika….”

I ZATO, DOBRODOŠLI U GRČKU! KALOS IRFATE!

Napflio amfiteatar
FOTO: SANJA JOVIĆ/RINGIER

Autorka Sanja Jović je izvršni direktor marketinga i advertajzinga u “EuroBlicu”

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije