Politika

Sedmi protest "Srbija protiv nasilja": Najavljene konkretnije akcije ukoliko se ne ispune zahtjevi dijela opozicije

Protest dijela opozicije "Srbija protiv nasilja" održava se danas od 18 časova ispred Skupštine Srbije, gdje je saobraćaj u oba pravca blokiran od 17.45.

Protesti u Srbiji
FOTO: MILAN ILIĆ/RINGIER

Za razliku od prethodnih skupova, danas se protesti održavaju u još tri grada: Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu.

Iako je prethodnih dana bila najavljena duža ruta protestne šetnje, ona je dan uoči današnjeg protesta skraćena, kako je saopšteno, na inicijativu građana. Naposlijetku, večeras se poslije govora ispred Skupštine šeta Ulicom kneza Miloša do Mostarske petlje, odnosno Gazele, gdje će biti blokiran autoput.

Oko 18.10 u Beogradu demonstranti su se i dalje okupljali, mada primijetno sporije nego prethodnih nedjelja. U tom trenutku dio platoa ispred Skupštine u pravcu ka Trgu Nikole Pašića bio je i dalje mahom nepopunjen.

Najavljena blokada 10 gradova

Program ispred Skupštine Srbije počeo je oko 18.25, a voditelj Smiljan Banjac je rekao da je ovo posljednji put da je okupljanje ispred Skupštine i da će se od sljedećeg puta krenuti u konkretnije akcije.

Banjac je rekao da “nema više govora i bina” i najavio da će “od sljedećeg puta još 10 gradova biti blokirano”.

– Ili će stati nasilje, ili će stati Srbija – rekao je Banjac.

Poslanik Aleksandar Jovanović Ćuta rekao je da će se protest proširiti na još mjesta u Srbiji i potvrdio da će sljedeće nedjelje biti okupljanja u još 10 gradova. Kazao je da su na stolu dvije opcije: mirne šetnje i građanska neposlušnost u vidu blokada saobraćajnica i institucija.

Govori ispred Skupštine

Okupljenima u Beogradu se prvo obratio rudar Nebojša Stanojević iz Aleksinca, jedan od preživjelih rudara u nesreći u kojoj su poginula osmorica njegovih kolega.

– (To je) Nepravda koja me dugo muči. Volio bih da je usamljen slučaj u našem društvu, jer bi to značilo da nema još mnogo vas koji su osjetili nepravdu na svojoj koži, ali nije tako. Došao sam danas da tražim pravdu za svoje kolege – rekao je Stanojević.

Sljedeći govornik bio je bivši fudbaler Mirko Poledica koji je iskazao divljenje “vama koji izdržavate da imamo državu u kojoj neće biti nasilja, a pravo i pravda moraju biti dostupno za sve”.

– Zamoliću da i dalje budemo dostojanstveni, da se protesti omasove, jer oni na vlasti moraju da znaju da je ovo i naša država i da imamo sva prava kao i oni. Poruka glumcima je da ih podržavamo i da ćemo stati uz njih – rekao je Poledica.

Student Pavle Cicvarić rekao je da su njegovi drugovi “otišli odavde u potrazi za dostojanstvom i pravdom koju nisu uspjeli da nađu u Srbiji”.

– Ulica je jedino mjesto gdje se traži pravda, što je poražavajuće – rekao je Cicvarić.

Šetnja i blokada Mostarske petlje u Beogradu

U Beogradu je šetnja počela u 18.50 niz Ulicu kneza Miloša ka Mostarskoj petlji i Gazeli, gdje će biti blokiran autoput.

Čelo kolone je nešto poslije 19 časova stiglo do Vlade Srbije i uz glasne povike “ua” i “ostavke, ostavke” se zaustavilo ispred zgrade.

Kada je kolona došla do zgrade Vlade, pojavilo se 20-30 učesnika litija koji su išli u suprotnom smijeru. Oni su nosili transparente sa porukama protivljenja ekumenistima i kovid vakcinaciji.

Učesnici protesta su se pomjerili u stranu kako bi propustili grupu i sve je prošlo bez incidenata.

Oko 19.20 saobraćaj ispred Skupštine je u potpunosti uspostavljen, dok su demonstranti istovremeno blokirali saobraćaj na Mostarskoj petlji.

Miroslav Aleksić, potpredsjednik Narodne stranke, najavio je da će demonstranti sa Mostarske petlje krenuti lijevo ka Autokomandi.

Ipak, oko 20.15 došlo je do rasipanja protestnog skupa, veći dio je otišao ka Autokomandi, gdje je bilo i čelo kolone, dio je ostao oko Mostarske petlje, a dio otišao na Gazelu i dalje ka Centru “Sava”.

Kolona je stigla na Autokomandu oko 20.40, gdje je skup nastavio da se rasipa i praktično razilazi.

Dio opozicije šeta u još tri grada

Osim u Beogradu, okupljanja su organizovana u još tri grada: Novom Sadu (raskrsnica Temerinske i Partizanske ulice), Nišu (raskrsnica ulica Nikole Pašića, Kralja Stefana Prvovenčanog i 7. jula) i Kragujevcu (Vuka Karadžića, Kneza Mihaila, 27. marta i raskrsnica kod velikog parka).

Najavljeno je da će blokade saobraćaja trajati od 18 do 21 čas. Ovo je, kako su organizatori rekli, svojevrsna radikalizacija i novi oblik protesta.

Govori i šetnja

U Novom Sadu su oko 18.20 počeli govori. Krajnji cilj demonstranata je bila blokada Temerinske i Partizanske ulice, koje su glavne saobraćajnice koje vode ka autoputu.

Pročitajte još

Vesna Rakić Vodinelić, univerzitetska profesorka, rekla je okupljenima da “Gašić i Vulin nikada nisu ni ponudili ostavke”, zbog čega “demonstranti zahtjevaju njihovu smjenu”.

– To što ih Vučić ne da po našem Ustavu ništa ne znači, niti smije da znači – rekla je Rakić Vodinelić.

Šetnja je počela oko 18.45, a na na čelu kolone je bio transparent “Sve mora da stane”. Oko 20.20, uz uzvike “Vučiću, odlazi”, na mjestu blokade saobraćaja govore su održale Senka Jankov, profesorka sociologije, i Jelena Mihailović, majka iz Pećinaca.

Okupljanje ispred gradske skupštine

U Nišu je protest počeo u 18, a građani su se okupili ispred zgrade Skupštine grada Niša u Ulici Nikole Pašića.

Pročitani su zahtjevi demonstranata, poslije čega su govorili Una Petrović, studentkinja Filozofskog fakulteta, i asistent na PMF Vukašin Stanojević. Oni su pozvali profesore da “podrže studente i građane u borbi protiv nasilja”. Okupljenima se obratila i profesorka srpskog jezika i književnosti Gordana Arsić.

Oko 20 časova demonstranti su došli do Gradske kuće, gdje su ponovljeni zahtjevi protesta uz skandiranje zahtjeva za smjenama. Protest u Nišu je završen 15 minuta kasnije.

Skup ispred gimnazije

U Kragujevcu je protestna šetnja počela oko 19 časova kod kragujevačke gimnazije, gdje su se okupljenima obratili glumci, profesori i studenti.

Demonstranti su se oko 19.45 zaustavili kod velikog parka u Kragujevcu i blokirali saobraćaj.

Neće biti smjene Gašića

Jedan od zahtjeva dijela opozicije sa protesta je smjena Bratislava Gašića, ministra unutrašnjih poslova, a upravo je to bila tačka dnevnog reda o kojoj su poslanici raspravljali minulih dana. Rasprava je i dalje u toku, glasanja o nepovjerenju još nije bilo, ali po onome što je rekla premijerka Ana Brnabić, ta smjena se neće dogoditi.

– Neću predložiti smjenu ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića – kazala je Brnabić kategorično.

Brnabić je ocijenila da Gašić radi “ozbiljno, posvećeno i odgovorno svoj posao” i da “nema nikakvu ličnu odgovornost za tragedije koje su se dogodile”.

Zahtjevi protesta

Prvi protest dijela opozicije održan je 8. maja i na njemu su demonstranti iznijeli nekoliko zahtjeva, između ostalog: smjenu članova Savjeta Regulatornog tijela za elektronske medije (REM), ministra policije Bratislava Gašića i šefa BIA Aleksandra Vulina, oduzimanje nacionalnih frekvencija pojedinim televizijama, prenosi Blic.

Jedan od zahtjeva je bila i ostavka ministra prosvete Branka Ružića, što se u međuvremenu i dogodilo, kao i hitno zasjedanje Skupštine Srbije koje je zakazano, i koje sada već ulazi u treću nedjelju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije