Društvo

Svaki detalj ima snažnu simboliku: Mnogi pravoslavni vjernici nose krst oko vrata, a gotovo niko ne zna zašto izgleda baš tako

Da li ste znali da se pravoslavni krst još naziva i ruski i da se razlikuje od katoličkog krsta? Svaki detalj kako na pravoslavnom, tako i na katoličkom krstu ima svoju simboliku i svaka prečka, u različitim varijantama krsta koje možemo vidjeti, postoji sa razlogom i ima čvrste korene u Starom i Novom zavjetu i jevanđeljima.

krst
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Postoji više vrsta krstova i mnoge kulture i religije imaju sopstvene verzije ovog simbola. U starom Egiptu bio je to „anh“, krst sa petljom na vrhu, koji simbolizuje život. Grčki krst čine dve ukrštene linije jednake dužine koje predstavljaju ljudsku i božansku prirodu Isusa Hrista i simbolizuju smirenje (i pomirenje dvije Hristove prirode).

Latinski ili rimski krst, koji istoričari pronalaze od 3-4 vijeka, poznat je kao najpopularniji hrišćanski simbol. Krst sa dugačkom vertikalom i kraćom horizontalom je podsjećanje na krst na kojem je razapet Isus Hrist.

Katolici imaju različite verzije krsta. Na primjer, lotarinški krst sa dvije kraće horizontalne prečke, obično znak katoličkih kardinala i nadbiskupa, kao i patrijaršijski krst sa tri horizontale, papski znak.

Pročitajte još

Donja prečka simbolizuje vagz koja mjeri vrline i mane

Tipičan ruski pravoslavni krst je krst sa jednom vertikalom i dvije prečke, od kojih je donja dijagonalno postavljena. Donja prečka simbolizuje vagu na kojoj se mjere ljudske vrline i mane: gornja lijeva strana uvijek pokazuje naviše, prema Nebu, dok niži kraj pokazuje prema zemlji. Sa Hristom su takođe razapeta i dva razbojnika. Jedan od njih se pokajao i ušao u Carstvo Nebesko, dok je drugi umro bez pokajanja. Ovaj simbol bi trebalo da podsjeti vjernike na njihove grijehe i na važnost pokajanja.Još jedan tradicionalni krst u Ruskoj pravoslavnoj crkvi ima vertikalu i tri prečke. Prema Jevanđelju, dodatna horizontala prečka na vrhu predstavlja tablu koja je bila pričvršćena za krst. Obično se na njoj navodila krivica razapete osobe. Tabla na krstu Isusa Krista nosila je natpis: „Isus iz Nazareta, car Jevreja“.

Na nekim krstovima takođe su u dnu prikazani lobanja i kosti. Oni simbolizuju Adamove ostatke, jer su, prema verovanju, ostaci Adama, Eve i njihovih potomaka bili sahranjeni na mestu raspeća na Golgoti. Tako je Hristova krv sprala prvobitni grijeh sa Adama i njegovih potomaka, prenosi Žena Blic.

Ovakvi krstovi sa više prečki mogu se vidjeti na vizantijskim freskama i mozaicima iz VI veka. A s obzirom da ruska crkva potiče od vizantijske, ona ih je preuzela. Bili su zapravo rasprostranjeni u svim slovenskim zemljama, posebno poslije velike šizme, kada su se istočna i zapadna crkva odvojile.

U XVI vijeku Ivan Grozni, prvi ruski car, želeo je da ojača zemlju poslije ujedinjenja ruskih teritorija. Uveo je ideju o tome da je Moskva Treći Rim, nasljednica Rima i Konstantinopolja. Iza ovog koncepta ležala je želja za odbranom pravoslavlja. A kako bi pokazali različitost od latinske crkve, ruski krst je počeo masovno da se koristi. Otada je postavljan na kupole crkava. Takođe, krst sa tri poprečne prečke nalazi se na grbu Rusije, između glava dvoglavog orla, piše sajt “Russia beyond”.

Veliki krstovi na crkvama

Ruski krst i danas ima veliki značaj. Upravo u takvom obliku nose ga oko vrata pravoslavni vernici. Veliki krstovi obično se mogu naći u crkvama, gdje pozivaju vjernike da upale svijeću za pokojnike.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu