Društvo

Sve više škola UKIDA DEŽURSTVA UČENIKA: Tragedija u Beogradu mijenja ustaljenu praksu

Dio škola u Srpskoj ukinuo je višedecenijsku praksu dežurstva učenika, a kontrolu ulazaka u potpunosti su preuzeli dežurni nastavnici, domari i čistači.

učenici u školskom dvorištu
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RINGIER

Nakon tragedije u beogradskoj osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“, kada je učenik sedmog razreda hicima iz pištolja ubio devet vršnjaka i čuvara, sve vlade i škole u regionu uvele su dodatne mjere bezbjednosti.

Dječak je, podsjećamo, odmah po ulasku u školu pucao u radnika obezbjeđenja i učenike koji su dežurali u holu.

Ovaj nezapamćeni slučaj naveo je nadležne da dodatno preispitaju i davno uvedenu praksu dežurstva đaka u školama, koji stoje pred vratima, razgovaraju s nepoznatim osobama i zapisuju ko ulazi u objekat.

Dan bez nastave

Iako je sve to davno zamišljeno kao dio vaspitno-obrazovnog procesa, prilika da se učenici direktno uključe u rad škole, razvijaju odgovornost i obaveze, u današnje neizvjesno vrijeme mnogi smatraju da njihova bezbjednost ipak treba da je na prvom mjestu.

Poznato je da i sami đaci jedva čekaju svoj red za dežurstvo, jer je za njih to dan bez nastave, prilika da obavljaju važan zadatak i budu “glavni” u školi, zvone za početak i kraj časa, nose oglase, pomognu posjetiocima da se snađu u školskom objektu, pa su mnogi razočarani novim odlukama u nekim školama u Srpskoj.

Ponukani dešavanjima u Srbiji, bijeljinska OŠ “Knez Ivo od Semberije“ od ovog mjeseca ukinula je dežurstva đaka. Iako učenici nikada nisu u potpunosti bili sami,  od sada ulazak roditelja i drugih građana u objekat nadgleda isključivo neko od pomoćnih radnika, domar, čistači, a pojačan je i rad dežurnih nastavnika.

FOTO: ĐORĐE KOJADINOVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ĐORĐE KOJADINOVIĆ/RAS SRBIJA

– Odluku smo donijeli na školskom odboru i u razgovoru s Komisijom za bezbjednost učenika zaključili smo da je to jedan od koraka koji trenutno možemo preduzeti. Mjera traje sigurno do kraja školske godine, a u razgovoru s pomoćnicom ministra prosvjete ukazali smo na potrebu da izvrši sistematizacija radnog mjesta portir ili da se ta oblast uredi na drugi način – govori za Srpskainfo direktor Radenko Savić, dodajući da trenutno u obje smjene dežura policajac.

Školski policajac je konstantno prisutan i u nevesinjskoj OŠ „Risto Proroković“, koja je takođe kao jednu od mjera uvela prestanak dežurstava.

– Odluku smo donijeli na sjednici Nastavničkog vijeća; odredili smo pomoćno osoblje da dežura. Odluka je na snazi do daljeg, pratićemo kretanje i dogovarati se na Aktivu direktora u regiji – pojašnjava pomoćnik direktora Branko Fržović.

“Nisu efikasna”

Đaci su, kaže, malo negodovali jer vole da dežuraju, ali su se s novinama morali pomiriti.

Pročitajte još

– Dežurni učenici su imali knjigu dežurstava, morali su da evidentiraju svaki ulazak drugog lica u školu, u koliko sati je došao, koga posjećuje i koji je razlog posjete. Imamo dva ulaza, vrata su uvijek zaključana i oni su dužili ključ. Zajedno s dežurnim nastavnicima pratili su ako ima neki incident između đaka u školi, da to prijave. To je naslijeđena praksa iz ranijeg perioda, ali mislim da đaci ne gube ništa njenim ukidanjem – smatra naš sagovornik.

I dok se neke škole još uhodavaju u novi sistem, jedan od pionira u ovoj mjeri jeste Srednjoškolski centar „Istočna Ilidža”, gdje su još ranije ukinuli praksu đačkog dežurstva.

– Mi smo još ranije prekinuli dežurstva jer smo procijenili da nisu toliko efikasna. Neki učenici revnosno obavljaju taj posao, neki ne. Neki su čak oko sebe okupljali učenike iz drugih odjeljenja – rekla je direktora Branka Kovačević, dodajući da ulaske u školu kontrolišu domari, čistačice i dežurni profesori.

Podsjetimo da je Vlada Republike Srpske na vanrednoj sjednici početkom maja donijela nove mjere bezbjednosti u školama. Najavljeno je da će đaci ubuduće biti testirani na opojne droge, redovno i vanredno, kao i da će biti zabranjena upotreba mobilnih telefona na nastavi.

Poručeno je još da će škole, koje to nisu, biti ograđene u narednih godinu dana, i da će pristup školi imati nastavnici i učenici koji su u tom trenutku u smjeni.

Zajednička odluka

U banjalučkoj osnovnoj školi “Ivo Andrić” organizovali su niz sastanaka sa đacima i roditeljima, na kojima je, između ostalog, razgovarano i o dežurstvima učenika. Zajednička odluka je da se ova praksa nastavi.

– Učenici su se izjasnili da žele da dežuraju, da oni to vole, nakon čega smo dali prostor i roditeljima da daju svoje mišljenje, da kažu ako imaju strah i smatraju da je dežurstvo teret. Roditelji su bili saglasni da ispoštuju želje svoje djece. Zajedno smo u svemu ovome i htjeli smo da oslušnemo njihove želje – govori direktorka Željka Opačić, napominjući da je odziv roditelja bio izuzetno veliki.

Ona pojašnjava da inače dežuraju samo đaci primjerenog vladanja i oni koji to žele. Napominje i da djeca nikada nisu sama u holu, te da su pojačali dežurstva u upravi, nastavnika i pomoćnog osoblja, uz prisustvo još i policajca.

Pano u školi Ivo Andrić
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Nakon tragedije u Beogradu, dodaje, škola je preduzela niz mjera da se s djecom razgovara o svemu što se dogodilo. Nastavnici i đaci su napravili panoe na kojima su iz svog ugla predstavili kako su sve ovo doživjeli i dali prijedloge šta uraditi kada postoji problem, a preostalo je da pano još urade i roditelji.

– Psiholog je razgovarao sa svim odjeljenjima, imali smo i predavanja inspektora iz MUP-a. Deci je skrenuta pažnja da nema izlazaka iz dvorišta za vrijeme velikog odmora, kao i da se užina nosi od kuće ili kupi prije dolaska u školu- zaključila je Opačićeva.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije