Svijet

"Kilogram trešanja osam evra, pa gdje to ima" Cijene hrane ne miruju ni u Hrvatskoj

Dok ekonomisti tvrde kako rast cijena hrane može zaustaviti samo smanjena potražnja, iz Ministarstva poljoprivrede napominju da to neće biti prije jeseni jer na cijene hrane u Hrvatskoj u ljetnim mjesecima uticaj može imati i turistička sezona.

Market
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Građanima ni jedno opravdanje nije utjeha jer cijene hrane ne da ne padaju nego doslovno lete u nebo!

Građani pomno prate cijene na zagrebačkom Dolcu. Uz strane turiste tek rijetki kupuju. I gospođa Marica nekoliko je trenutaka razmišljala može li si priuštiti trešnje čija se cijena kreće i do osam evra za kilogram, piše SEEbiz.

Na kraju je ipak pronašla štand s jeftinijom opcijom trešanja za četiri evra.

– Na rubu sam. Ja sam sa svojom situacijom na rubu. Sve drugo otpada, i godišnji i sav drugi luksuz zbog hrane, hrana nam je najveći problem. Robu, majice, to se može nakupovati, za to stvarno ima različitih ponuda za snaći se – rekla je Marica.

Pročitajte još

Nekima i najjeftinija solucija nije od pretjerane pomoći.

– Pa ta trešnja ne bi smjela biti skuplja od dva evra uvrh glave, a ona košta i do osam evra. Kilogram trešanja osam evra, pa gdje to ima? Ne znam. I kako ću si ja to priuštiti? Ja si to ne mogu priuštiti nikako – rekao je Josip.

Aplikacija “Kretanje cijena” ministarstva privrede pokazuje poskupljenja. Unazad šest mjeseci, u određenim trgovačkim lancima, kelj je poskupio za 188 odsto, crveni luk 95, limun 90, narandža 89, jabuka 86 i mrkva 80 odsto.

Banane su jedan od rijetkih proizvoda koji je jeftiniji u maju u odnosu na april i to za četiri odsto. Tek rijetki o cijenama nastoje ne razmišljati sve dok to nije apsolutno nužno, a pojeftinjenja građani za sada ne osjete u novčaniku.

– Dajte, nemojte me nasmijavati. Ništa nije jeftinije, još je sve skuplje – rekao je jedan građanin dok je druga građanka komentarisala: “Zaobilazim skuplje proizvode u širokom luku”.

Stručnjaci zato napominju da situacija sa snižavanjem cijena može biti bolja tek na jesen, ali zavisno o većoj ponudi proizvoda te povoljnim klimatskim uslovima.

– Hrana je jedna nužna potreba i kad cijene hrane ne padaju građani tada zbog nužnosti hrane smanjuju potrošnju drugih proizvoda da bi očuvali potrošnju hrane – rekao je ekonomski analitičar Ljubo Jurčić.

Francuska je doskočila problemu previsokih cijena. Francuski ministar finansija naredio je trgovcima da snize cijene od dva do 10 odsto kako bi pomogli domaćinstvima u krizi troškova života. Za takve uslove zalažu se i poljoprivrednici u Hrvatskoj.

– Kratkoročno nije moguće gotovo ništa napraviti. Ono što Vlada može napraviti je da na tragu Francuske isto to pokuša uvesti. Kod nas je to vlada pokušala napraviti s porezom na ekstra dobit, koliko će se moći napraviti to ćemo vidjeti, ali kod nas je problem puno složeniji i taj problem nije moguće riješiti preko noći – rekao je Tihomir Jaić iz Udruženja poljoprivredinika Hrvatske.

– Gledam na kvalitet proizvoda. Ako je proizvod nekvalitetan, jeftin, onda imate dosta toga za odbaciti, ali ako je kvalitetan onda nema puno otpada i to je to – rekao je Ante.

Ipak, mnogim građanima poenta nije u preživljavanju, jer ako cijene hrane na globalnom nivou padaju, zašto ne bi i u Hrvatskoj? Pa bi nešto ostalo i za kvalitetniji život, a ne za puko prehranjivanje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije