Banjaluka

“Ovo nas uči da se borimo za mir” Stevandić stradanje 12 banjalučkih beba nazvao civilizacijskom sramotom

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da je stradanje 12 banjalučkih beba 1992. godine zbog nedostatka kiseonika tragedija rata i najveći počinjeni zločin, zbog čega se mora njegovati kultura sjećanja da se to više nikada nikome ne ponovi.

nenad stevandić predsjednik narodne  skupština rs
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Stradanje banjalučkih beba nas uči o tome da se borimo za mir, da moramo imati vlastite resurse, rekao je Stevandić, obraćajući se kod Spomen-obilježja “Život” u Banjaluci.

On je naglasio da je ovaj zločin civilizacijska sramota i da su odluke o životima ovih beba donosili ljudi koji su arogantni, licemjerni i sigurno nikada neće pokazati kajanje.

– Institucije u kojima su oni bili mogle bi jednoga dana da pokažu izvinjenje i kajanje. Ako neko od diplomata želi da pokaže koliko ga poštujemo u Banjaluci, mogao bi na to poštovanje da nas navede time što će u svoju posjetu uvrstiti i posjetu ovom spomen-obilježju – poručio je Stevandić.

Stevandić je izrazio pijetet prema stradalim banjalučkim bebama i pozvao na mir koji je preduslov da se ovako nešto nikada više ne desi.

Pročitajte još

Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac rekla je da se nikada ne smije zaboraviti ovaj strašan zločin i da mladim generacijama treba prenositi šta se tada dešavalo.

Ona je navela da se svake godine organizuje okupljanje kod ovog spomen-obilježja kako bi se domaćoj i međunarodnoj javnosti ukazalo na zločin koji se desio ratne 1992. godine.

– Nažalost, oni koji su krivi za smrt 12 beba nisu odgovarali, ali ih neće zaobići Božija pravda. Na nama je da živimo dalje i da nikada ne zaboravimo smrt 12 beba, da sjećanje na njih prenosimo sa koljena na koljeno – poručila je Graorac.

Sekretar Udruženja “12 beba” Željka Tubić rekla je da se ovaj strašni zločin nikada ne smije zaboraviti i ponoviti.

– Republika Srpska ne smije zaboraviti dozvoliti da u zaborav padne ovakav zločin – da se bebe uguše bez kiseonika – poručila je Tubićeva.

pomen na 12 beba centar
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
pomen na 12 beba centar
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
pomen na 12 beba centar
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
pomen na 12 beba centar
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Predstavnik Grada Banjaluka Milada Šukalo rekla je da ovo mjesto ne smije biti zaboravljeno, te navela da Grad dovodi delegacije i predstavnike međunarodnih institucija kod ovog spomen-obilježja kako bi ih upoznala o tragediji koja se desila u Banjaluci 1992. godine.

– Želimo da ovo mjesto nikada ne bude zaboravljeno, želimo da pružimo podršku porodicama nastradalih beba – navela je Šukalo.

Na Spomen-obilježje “Život” u Banjaluci danas je položen vijenac i cvijeće povodom obilježavanja 31 godine od smrti 12 beba u Kliničkom centru u Banjaluci zbog nedostatka kiseonika.

Prije toga na Novom banjalučkom groblju služen je parastos, prislužene svijeće i položene ruže na spomenik 12 beba.

Odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.

Vojska Republike Srpske je nakon ovog tragičnog događaja probila koridor u Posavini i oslobodila pravac prema granici sa Srbijom, koji su do tada blokirale muslimanske i hrvatske snage.

Kao datum obilježavanja ovog događaja uzima se 22. maj, jer je na taj dan 1992. godine, zbog nedostatka kiseonika, umrla prva od 12 beba, a ostale su preminule do 19. juna te godine.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije