Društvo

"Svaki sprat biće u određenoj boji, a robotika ulazi na velika vrata" Klinički centar Srbije dobija NOVU ZGRADU početkom sljedeće godine

Do kraja godine trebalo bi da budu završeni radovi na Kliničkom centru Srbije. U prvoj fazi uloženo je 69 miliona evra, a u drugoj još 43 miliona evra. Kada sve bude završeno, Srbija će konačno dobiti novoizgrađenu, ali i rekonstruisanu kulu Kliničkog centra Srbije i najsavremeniju zdravstvenu ustanovu ne samo u regionu, piše RTS.

"Svaki sprat biće u određenoj boji, a robotika ulazi na velika vrata" Klinički centar Srbije dobija NOVU ZGRADU početkom sljedeće godine
FOTO: M.MITROVIĆ / RAS SRBIJA

Izgradnja Kliničkog centra Srbije otpočela je sedamdesetih godina prošlog vijeka. Zgrada, koja je postala zaštitno lice Beograda, vidjela se gotovo iz svih dijelova grada. KCS je postao zdravstvena ustanova u kojoj se liječe svi, građani Beograda, zemlje, regiona.

Pročitajte još

Ipak, čardak ni na nebu ni na zemlji nikada u potpunosti nije završen. Od velelepne zgrade koristilo se tek nekoliko spratova. A onda je Srbija takođe davne 2006. ratifikovala ugovor sa Evropskom investicionom bankom i od tada su svi nadležni najavljivali njegovu izgradnju. A radovi su otpočeli tek prije tri godine.

– Ovo je jedna od dve angio sale samo za Urgentni centar. Kolika je potreba za angio salom pokazalo se sa našom jednom jedinom u Urgentnom centru, gdje su se preklapali i akutni kardiološki i akutni neurološki pacijenti. Oprema se instalira –  kaže dr Marko Ercegovac, direktor Urgentnog centra.

Ističe da je prednost nove zgrade to što će biti dvokrevetne sobe, sa svom opremom u slučaju pogoršanja stanja pacijenta koji može da se stavi na ventilaciju, kiseonik i na monitor.

– Ljudi koji dugo rade u zdravstvu Srbije, svi su željno iščekivali otvaranje novog Kliničkog centra. Nekako svima nama koji tako očekujemo već decenijama, ovo sve deluje nestvarno, ali je sada realno i srećni smo – poručuje Ercegovac.

Šta će sve biti u novom Kliničkom centru Srbije?

U novom Kliničkom centru Srbije biće i Klinika za endokrinu hirurgiju, koja prvi put dobija svoj nezavisni prostor, Klinika za hematologiju, za gastroenterologiju, Klinika za kardiologiju, u novu zgradu seli se Urgentni centar, koji će između ostalog imati i više sala za reanimaciju.

– Ovo je cio operativni blok, cio niz od 13 operacionih sala u ovom jednom dijelu inače će ih biti 31. Prostor od 12 kreveta je bio nedovoljan dosadašnjem Urgentnom centru pokazuje i potreba za ovom velikom prostorijom sa 18 politraumatizovanih pacijenata ipak veliki komoditet ne samo za pacijente nego i za osoblje koje će raditi oko njih – naglašava Ercegovac, a prenosi RTS.

Svaki sprat imaće svoju boju

Ukupno je 15 spratova, a svaki sprat ima svoju boju. Plave boje na 11. spratu je Klinika za grudnu hirurgiju.

– Robotika ulazi u hirurgiju na velika vrata. Imaćemo samo za Urgentni centar dva skenera i jedan magnet, plus u istom nivou će biti i četiri nova skenera za cio Klinički centar, dvije magnetne rezonance, pejsmejker – navodi.

Nova zgrada imaće 86.000 kvadratnih metara, od toga je 27.000 novog prostora i 59.000 kvadrata rekonstruisanog. Rekonstrukcija Kliničkog centra Srbije i izgradnja nove kule otpočela je 2018. godine.

Na pitanje kada možemo da očekujemo završetak, Ercegovac kaže da zavisi od izvođača.

– Ja se iskreno nadam će ovo biti sve gotovo do kraja godine i da ćemo moći da očekujemo useljenje početkom sledeće – zaključuje direktor Urgentnog centra.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu