Magazin

Magična moć minerala, biljaka i moderne medicine (59): Medvjeđe grožđe

Biljka uva je dobila i drugi naziv u našem narodu - medvjeđe grožđe, jer su ljudi primjetili da ove krupne životinje često jedu njene bobičaste plodove.

biljka uva
FOTO: JESSE TAYLOR, WIKIPEDIA/RINGIER KOMBO

U pitanju je vrsta zimzelenog patuljastog žbunja koja raste do 30 centimetara u visinu, a rasprostranjena je širom Kanade, SAD, Azije, Evrope i Latinske Amerike. Zanimljivo je da je veoma otporna na niske temperature, pa je stoga ima i u arktičkom pojasu. na sjeveru Norveške, Islandu i u Rusiji.

Njeni sjajni i tamnozeleni listovi su pri vrhu blago zaobljeni. Uva cvjeta tokom proljeća, tačnije od aprila do juna, kada se pojavljuju bijeli i ružičasti cvjetići. Tokom jeseni oni se pretvaraju u crvene bobičaste plodove. Važno je napomenuti da se za čaj beru listovi uve, i to onda kada ona počne da cvjeta. Za nekoga mogu imati neprijatan, opor i gorak ukus, što je dokaz da su puni ljekovitih sastojaka.

Medvjeđe grožđe blagotvorno utiče na ljudski organizam jer je prirodan i snažan antiseptik. Najbolje djeluje ukoliko se konzumira kao čaj, jer tako najdjelotvornije eliminiše štetne bakterije nagomilane u mokraćnim kanalima.

Ljekovitost ove biljke leži u njenom sastavu. Listovi uve sadrže do 11 procenata fenolnih glikozida, kao i tanin i flavonoid. Zbog kombinacije ovih sastojaka medvjeđe grožđe ima i antimikrobno dejstvo, a ujedno je i jak antioksidans.

Gajenje uve u dvorištu

U našim krajevima biljka uva raste u suvim i kamenitim predjelima, a najviše joj odgovara nadmorska visina veća od 1.200 m. Zbog prekomjernog i nestručnog branja, ova vrsta se veoma prorijedila na svojim prirodnim staništima. Zato postoje zakonska ograničenja branja samoniklog bilja regulisana posebnom uredbom.

Uva se može gajiti i u dvorištu, samo treba da pronađete dobro osunčano mjesto. Odgovara joj kamenito, plitko i vlažno zemljište, na kojem nema korova.

Sjeme uve sije se u martu. Razmak između redova treba da bude 50 cm, a udaljenost između sjemena treba da bude oko 25 cm. Dubina treba da bude do 4 cm.

Sadnice uve možete kasnije presaditi na drugo mjesto, ali tek kad dostignu 15 cm visine, negdje krajem avgusta. U tom slučaju preporučujemo da joj pronađete prostrano mjesto, a najviše joj pogoduju poljane, jer su osunčane tokom cijelog dana.

Tokom ljetnih mjeseci, kada su moguće suše, savjetuje se navodnjavanje usjeva. Pobrinite se da je redovno plijevite, štitite od korova i bolesti. Poslije dve godine ona će prekriti cijelu površinu i onemogućiti rast korova.

Ljekovita svojstva uvinog čaja

Najjače ljekovito svojstvo uvinog čaja vidi se u borbi sa infekcijama urinarnog trakta. Veoma je efikasan u sprečavanju i liječenju bolesti poput cistitisa, uretritisa i nefritisa.

Arbutin, glavni sastojak ove biljke, veoma lako se apsorbuje u želucu i dospijeva u urinarni trakt. On djeluje protiv svih mikroba uzročnika upalnih procesa u bešici, pospješuje njihovu eliminaciju i stvara osjećaj olakšanja nakon svakog izlučivanja. Uvin čaj za mokraćne kanale ima blagotvorno dejstvo jer smanjuje i samu iritaciju i sprečava pojavu novih infekcija urinarnog trakta.

Takođe, dobar je diuretik. Brojni antioksidansi kojima ova biljka obiluje očistiće organizam od štetnih materija. Uvin čaj je dobar za eliminaciju bakterija i toksina iz bešike, ali i iz crijeva. Odličan je za zaustavljanje dijareje i hidrira organizam ukoliko je došlo do velikog gubitka vode.

Čaj od uve je dobar za regulaciju krvnog pritiska. Brojni diuretici mogu da izazovu iscrpljenost organizma i smanje nivo kalijuma. Kako biste izbjegli ovaj rizik, savjetujemo vam da pijete uvin čaj, jer on neće imati štetna dejstva po vaš organizam. On će sačuvati kalijum u vašem tijelu i blagotvorno djelovati na krvni pritisak.

Najbolji prirodni lijek za uvećanu prostatu

Mnoge muškarce interesuje koje prirodno sredstvo pomaže kod upale prostate. Budite sigurni da je upravo ovaj napitak među najboljima. Ako imate potrebu za čestim noćnim mokrenjem, odložen početak uriniranja, sporadičan i isprekidan mlaz, sigurno je da imate problem s uvećanjem ove žlijezde.

Kako biste eliminisali te neugodne simptome, savjetujemo vam da pijete uvin čaj za prostatu, i to dvije do tri šolje dnevno.

Pomaže kod ženskih bolesti

Tanin, koji biljka uva sadrži u listovima, takođe pogoduje i ženama, kojima se preporučuje da koriste čaj od uve za jajnike. Da biste izliječili upalu ovih ženskih polnih žlijezda, treba da pijete po tri šolje ovog ljekovitog napitka dnevno.

Bitno je da se ovaj čaj ne konzumira duže od mjesec dana tokom jedne godine, pa se ženama savjetuje da se konsultuju s ginekologom ukoliko žele da koriste uvin čaj u liječenju jajnika.

Priprema uvinog čaja

Uvin čaj se priprema jednostavno i lako. Za jednu dozu treba vam puna kašičica listova ove biljke. Kako biste bili sigurni da će čaj djelovati, savjetujemo vam da ih sami naberete i osušite. Usitnjeni listići mogu imati slabije dejstvo jer dugo stoje.

Prelijte listiće sa 2 dl ključale vode, poklopite i ostavite da odstoji oko 15 minuta.

Pošto se često postavljaju pitanja u vezi s tim koliko treba dugo piti uvin čaj i kako se on dozira, važno je da znate da ga možete konzumirati najviše tri puta dnevno.

Čajna mješavina za pijesak i kamen u bubregu

Ova biljka odlično i efikasno djeluje kod kamena u bubregu. Kombinacijom sa brezom i pirevinom riješićete ovaj zdravstveni problem.

Uzmite 50 grama listova svake od ovih biljki, usitnite ih i pomiješajte. Po jednu kašiku ove biljne mješavine treba da prelijete sa 2 dl vode i kuvate do pet minuta na blagoj vatri. Nakon toga, poklopite i ostavite na šporetu da još malo odstoji. Potom neka se hladi bar dva sata, a zatim ga procijedite i popijte.

(Nastaviće se)

Raniji tesktovi:

Magična moć minerala, biljaka i moderne medicine (41): Melem od reiši gljive

Magična moć minerala, biljaka i moderne medicine (42): Melem od soje

Magična moć minerala, biljaka i moderne medicine (43): Melem od staroplaninskog bilja za ekcem

Magična moć minerala, biljaka i moderne medicine (44): Melem od šargarepe

Magična moć minerala, biljaka i moderne medicine (45): Melem od žalfije

Magična moć minerala, biljaka i moderne medicine (46): Melem od ruse

Magična moć minerala, biljaka i moderne medicine (47): Melem od blagotvornog petrovca

Magična moć minerala, biljaka i moderne medicine (48): Kvas od cvekle

Magična moć minerala, biljaka i moderne medicine (49): Melemi za izbacivanje šlajma

Magična moć minerala, biljaka i moderne medicine (50): Zašto je dobro piti crveno vino

Magična moć minerala, biljaka i moderne medicine (51): Lijek koji produžava život

Magična moć minerala, biljaka i moderne medicine (52): Havajsko čudo

Magična moć minerala, biljaka i moderne medicine (53): “Konjsko kopito” za liječenje hroničnog kašlja

Magična moć minerala, biljaka i moderne medicine (54): Medvjeđi luk

Magična moć minerala, biljaka i moderne medicine (55): Ruzmarin

Magična moć minerala, biljaka i moderne medicine (56): Špargla

Magična moć minerala, biljaka i moderne medicine (57): Smola koja liječi

Magična moć minerala, biljaka i moderne medicine (58): Anemona

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu