Iz našeg ugla

Kako okrenuti tele i obrnuti sistem

Zaboravite na digitalizaciju, dualno obrazovanje i opremanje školskih kabineta. U dvorištu banjalučke Srednje ugostiteljsko-turističke škole promovisan je novi, revolucionarni praktični smjer. Može se nazvati okretanje krupne stoke u čast fotelje.

Kako okrenuti tele i obrnuti sistem
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Demonstrator ove plemenite vještine zaključio je da prelazak na višu funkciju ne može proslaviti tamo nekim dosadnim potpisivanjem primopredaje. Kakvi papiri, kakvi protokoli.

Daj vatru, ražanj, „malo veće tele“ i to u školsko dvorište, uz prozore škole u kojoj bi djeca trebala da uče o moralu, građanskom vaspitanju i zakonima.

Ajde, gozbu su “platili drugari“, pa se lakše diše kada funkcioner ne troši javni novac da bi od škole napravio privatnu pečenjaru.

Onda je, valjda, sasvim u redu da školska ograda postane paravan za privatne derneke. Po toj logici, ako sutra skupite ekipu i kupite prase, slobodno uđite u dvorište bilo koje škole, naložite vatru pored ljuljaški i proslavite šta god vam je na duši. Može rođendan, dobitak na bingu, odlazak u penziju. Pa, što ne bi moglo?

Pročitajte još

Danima nakon ovog gastronomskog skandala u Srpskoj muk. Ministarstvo prosvjete i kulture? Ništa. Školska uprava? Mudro ćuti. Vjerovatno ni inspekcija nema nadležnost nad pečenjem mesa ako je u pitanju „malo veće tele“. Niko da složi bar jednu rečenicu osude.

I ta tišina je najstrašnija dijagnoza društva u kojem živimo. Poručuje da je granica između javnog dobra i privatnog ćeifa izbrisana, da zakoni, pravila i kućni red važe samo za sirotinju.

Za druge, školsko dvorište je besplatna lokacija sa parkingom za proslavu karijernih uspjeha.

Ali su učenici Srednje ugostiteljsko-turističke škole dobili lekciju koju neće naći ni u jednom udžbeniku. Vidjeli su kako u praksi izgleda moć i izostanak odgovornosti. Prijatno vam bilo, gospodo.