Društvo

Rok Partenon (44): Pankeri (VIDEO)

Krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih popularna muzika prosto je zapljuskivala planetu.

Koncert Seks pistolsa
FOTO: SEX PISTOLS OFFICIAL/YOUTUBE/SCREENSHOT

Poslije panka, koji je probio potpuno novo energetsko područje u domenu kolektivne svijesti, pojavili su se mnogobrojni veoma zanimljivi muzički talaščići koji su, kao na pravom medijskom moru, prosto slijedili jedan drugoga. 

Kada je oko 1977. godine u Londonu buknuo plamen “čiste anarhije” svima je bilo jasno da će se on kao moda prenijeti po čitavom svijetu. Nosioci tog novog plamena bili su Malkolm Meklaren i njegovi puleni “Seks pistolsi”.

Malkolm je imao radnju na Čelziju gdje je prodavao kožne pantalone, majice dizajnirane kao britanska zastava, raznorazne đinđuve, zihernadle, žilete. Njegov veliki saradnik bila je Vivijan Vestvud, kraljica britanske mode, koja je dobrim dijelom zaslužna za kreiranje pank ikonografije. Vivijan je bila ta koja je otkrila da običan žilet na srebrnom lančiću može biti prvoklasan modni detalj. I ne samo to, zihernadle, špenadle, žileti, najavili su uzbudljivi novi svijet bodi pirsinga i pobornika divljeg, anarhičnog života. Njihove kratke frizure često su farbali u žive boje i javno se deklarisali kao sado-mazohisti.

Derek Dermen u svom art filmu “Jubilej” kroz usta La Toje, pank kraljice, kaže da su svi pankeri “Anđeli iz pakla”. Pankeri su potekli iz siromašnih radničkih predgrađa Londona kao što je Ist end. Oni su mrzili kapitalistički sistem, mrzili su svijet oblikovan po volji boga novca.

U “Tragovima ruža” Greil Markus pronalazi slične pobunjenike kroz istoriju, a kao direktne preteče panka on vidi holandske Provose i francuske Situacioniste iz sredine XX vijeka. Provosi su živjeli u komunama izvan velikih gradova, propagirali slobodnu ljubav, ekologiju i biciklizam. Samo ime im govori da su izvanredno umjeli da provociraju puritanski nastrojenu većinu.

Situacionisti su bili izuzetno kritični spram potrošačkog društva i veoma bliski Marksovim ljevičarskim idejama, preciznije mnogo bliskiji idejama Trockog. Njihov guru ideolog, Gi Debord, napisao je legendarnu kritiku permisivnog društva “Civilizacija spektakla”, a sam je živio kao otpadnik buntovnik, sklon alkoholu, tučama i orgijama. Njegov životni stil danas bi se olako mogao definisati kao pankerski stil prije panka.

Debordove ideje, koje danas nevjerovatno uspješno promoviše Žan Bodrijar s akademsko postmodernističkog pijedestala, inspirisale su i kreatore šezdesetosmaške studentske pobune. Njegovi slogani “Budimo realni, tražimo nemoguće” i “Bog je mrtav, potpis Niče, Niče je mrtav, potpis Bog” bili su ispisani grafitima po zidovima Pariza. Njegove novoljevičarske, blago anarholiberalne ideje, kao i ideje njemu bliskog filozofa Anri Lefevra, učinile su da pokret Situacionista postane prava preteča panka.

Pankeri nisu imali svoje ideologe iz akademskog svijeta, filozofi i sociolozi panka bili su mladi pijani i buntovni ljudi, poput Doni Rotena, ili Sida Višouza. Roten je u svojim intervjuima izgovarao esencijalne pank misli, kao što je legendarna “To što si paranoičan ne znači da ćeš pobjeći”.

Kada su “Seks pistolsi” snimili pjesme “Anarhija u UK” i njihovu verziju britanske himne “God Save The Queen”, svima je bilo jasno da je riječ o žestokoj novoj energiji, destruktivnih momaka. Znak anarhije bio je obavezan modni detalj svakog pankera.

(Nastaviće se)

Raniji tekstovi:

Rok Partenon (31): Mračno nasljeđe (VIDEO)

Rok Partenon (32): Džimi Pejdž, okultista na gitari (VIDEO)

Rok Partenon (33): Pejdž i Krouli (VIDEO)

Rok Partenon (34): Pomodni satanizam (VIDEO)

Rok Partenon (35): Kenet Anger (VIDEO)

Rok Partenon (36): Dejvid Bouvi, okultni pop-rok performans

Rok Partenon (37): Čovjek koji je pao na Zemlju (VIDEO)

Rok Partenon (38): Interes za onostrano (VIDEO)

Rok Partenon (39): Inspirisani Crnim suncem

Rok Partenon (40): Bijeg iz Njujorka

Rok Partenon (41): Bespolno biće

Rok Partenon (42): Pop androgin (VIDEO)

Rok Partenon (43): Bouvijevi zadnji dani (VIDEO)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu